Dąbrowa Górnicza: Szkoła przez sieciowe łącza

  Dąbrowa Górnicza: Szkoła przez sieciowe łącza

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dwa dni nauki w szkole, trzy przy komputerze, w domu bez konieczności chodzenia na zajęcia. To nie jest propozycja dla eksternistów, tylko słuchaczy dziennej szkoły publicznej z Dąbrowy Górniczej.
  Taką nowość wprowadzą od września w publicznej Szkole Policealnej wchodzącej w skład Technicznych Zakładów Naukowych.- Pisząc program nie miałam się nawet na kim wzorować, bo w Polsce jesteśmy pierwszą szkołą, która będzie prowadzić zajęcia tym sposobem. W Europie takich szkół jest coraz więcej, my rozpoczynamy w zawodzie technik informatyk - mówi Magdalena Kozłowska, nauczycielka informatyki.


  Idea nie jest nowa. W niektórych szkołach nauczyciele wykorzystują internet do kontaktu z uczniami, ale wyłącznie po lekcjach, na przykład omawiając zadania domowe on-line. Z powodzeniem internet
  jest wykorzystywany do udostępniania wiedzy na uczelniach oraz w niektórych prywatnych szkołach językowych. Po raz pierwszy jednak nauczyciel napisał program dla szkoły dziennej, który został
  zatwierdzony przez kuratora oświaty.

  Uczniowie uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów muszą chodzić do szkoły przez cały tydzień, taki obowiązek nakłada na nich prawo. W przypadku szkoły policealnej, do której uczęszcza już starsza młodzież można wprowadzać zmiany. - Zgodziłem się na to, bo
  ta propozycja wprowadza pewne urozmaicenia zajęć w szkole dziennej, mimo że w moim przekonaniu komputer nigdy w stu procentach nie zastąpi książki - wyjaśnia Stanisław Faber, śląski kurator oświaty.

  Jak będzie wyglądała nauka? Od poniedziałku do środy uczniowie będą realizować zadania zamieszczone w internecie. Będą mogli uczyć się w dzień lub w nocy, w domu albo w par-ku. Wystarczy, że będą mieć stałe łącze z internetem.

  - W internecie są już pierwsze kursy do przyswojenia. To właściwie pierwsze porcje zadań, filmów, oraz animacji. Uczeń będzie miał trzy dni na przyswojenie określonej porcji materiału.
  A jak zmusić ucznia, by pracował systematycznie? - Jeśli uczniowie będą się ociągać, wyślę im ponaglenia - wyjaśnia Kozłowska. Inną możliwością do uzyskania systematyczności będą ograniczenia czasowe. Na przykład film dotyczący budowy płyty głównej komputera będzie dostępny tylko przez kilka dni. To zmusi słuchaczy do zaglądania na platformę. Nauczyciel będzie również rejestrował ruchy słuchacza w internecie. Jeżeli nie będzie wykazywał chęci do nauki, otrzyma komunikat: "dlaczego nic nie zrobiłeś?".

  Nauka w szkole została zaplanowana tylko na dwa dni w tygodniu, w czwartek i piątek. W dwa dni będą musieli utrwalić i przećwiczyć zdobytą wiedzę, przedyskutować ewentualne niejasności, napisać
  sprawdzian.W szkole tłumaczą, że wprowadzając taki system, chcą pójść na rękę
  uczniom, którzy mają dzieci, lub pracują.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama