W Gliwicach odsłonięto pomnik papieski

  W Gliwicach odsłonięto pomnik papieski

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kilkuset gliwiczan uczestniczyło w uroczystym odsłonięciu pomnika papieskiego przy katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Pomnik jest pamiątką 10. rocznicy wizyty Jana Pawła II w tym mieście i jednocześnie 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do Ojczyzny.
  Kilkuset gliwiczan uczestniczyło dzisiaj w uroczystym odsłonięciu pomnika papieskiego przy katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Pomnik jest pamiątką 10. rocznicy wizyty Jana Pawła II w tym mieście i jednocześnie 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do Ojczyzny.

  - Pomnik stanie się znakiem naszej wciąż żywej wdzięczności za obecność i posługę Jana Pawła II - mówił ks.
  infułat Konrad Kołodziej, proboszcz gliwickiej katedry. - Będzie też przypomnieniem słów Ojca Świętego z pierwszej pielgrzymki do Polski "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi" - podkreślał.

  Właśnie te znamienne słowa papieża znalazły się na cokole nietypowego i zarazem wyjątkowego pomnika, który przedstawia wznoszącego się do lotu gołębia - symbol Ducha Świętego. Jednym skrzydłem dotyka on ziemi, a drugie ma już wzniesione ku niebu.

  Autorem czterometrowej, odlanej z brązu rzeźby, jest prof. Stanisław Słodowy. - Moje credo w pracy twórczej to pozostawienie znaku czasu i to mi się, dzięki opatrzności Bożej, udało - mówi prof. Słodowy.

  Pomnik poświęcił ordynariusz diecezji gliwickiej, bp Jan Wieczorek, a zgromadzeni tłumnie wierni zaśpiewali "Barkę" - ulubioną pieśń papieża Polaka i "Abba Ojcze".

  Po odsłonięciu pomnika, bp Jan Wieczorek i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz posadzili dąb papieski. Drzewko przywiózł z Wadowic rzecznik prezydenta, Marek Jarzębowski, który zawiózł tam kamień - gliwicki symbol papieskiej wizyty. Kamień, który ma napis "Witaj doma! Zostań z nami", czyli pamiętne słowa wiernych skierowane do Ojca Świętego, zostanie wmurowany w płytę wadowickiego rynku. Razem z 35. innymi kamieniami z Polski stworzy mapę miejsc, które odwiedził podczas pielgrzymek do Ojczyzny Jan Paweł II.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama