Były prezes MTK nie przyznaje się do winy

  Były prezes MTK nie przyznaje się do winy

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowozelandczyk Bruce R., były prezes spółki Międzynarodowe Targi Katowickie, nie przyznał się do winy i przyczynienia się do katastrofy budowlanej sprzed trzech lat.
  Pod zawalonym dachem hali zginęło wówczas 65 osób. W przeciwieństwie jednak do czterech innych oskarżonych, których sąd chciał przesłuchać, Bruce R. nie skorzystał z prawa do milczenia i przez ponad cztery godziny składał wczoraj wyjaśnienia w Sądzie Okręgowym.

  46-letni Bruce R., obywatel także Wielkiej Brytanii, nie zna języka polskiego. W czasie procesu stale korzysta z pomocy trzech tłumaczy języka angielskiego, wspierających się nawzajem.
  Wczoraj tłumaczom pomagali jeszcze.... trzej obrońcy Bruce'a R., dobrze znający język, ale i tak momentami wychodził z jego wypowiedzi jedynie nielogiczny i niespójny bełkot. R. nie skorzystał z prawa do milczenia i składał wyjaśnienia

  Kilka tygodni temu R. mówił sądowi, że chciałby, by tak, jak w jego kraju, każde słowo oskarżonego było dosłownie zapisane w protokole. W polskiej procedurze treść protokołu dyktuje sędzia na podstawie wypowiedzi stron procesowych. Całe szczęście, że przewodniczący składu orzekającego, sędzia Aleksander Sikora, biegle włada angielskim i co jakiś czas ratował niektóre zapisy protokołu.

  Niemal całą wczorajszą rozprawę zajęło oskarżonemu wyjaśnienie sądowi, skąd się wziął w Katowicach i co robił w Międzynarodowych Targach Katowickich, jaka była struktura organizacyjna spółki i jej formy zarządzania. W normalnej sytuacji nie powinien mówić dłużej niż pół godziny, ale z powodu bariery językowej, nieco też chaotycznych jego wypowiedzi trwało to tak długo. Najpierw wytknął prokuraturze, że pomimo prośby, żeby w czasie śledztwa przeprowadzić dowody ważne dla jego obrony, śledczy odmówili, bo skutkowałoby to przedłużeniem postępowania przygotowawczego. Prokuratura zgromadziła, jego zdaniem, dowody w taki sposób, który pozwolił jej sformułować akt oskarżenia, "zobrazować winę i dać sądowi możliwość skazania".
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tłumacz dla p. redaktor

   marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Przy pisaniu tego tekstu tłumacz przydałby się również p. redaktor. Może by zrozumiała co pisze

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama