Racibórz: Chcą pozbawić wiceprzewodniczącego miasta stołka

  Racibórz: Chcą pozbawić wiceprzewodniczącego miasta stołka

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Artur Jarosz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Raciborza może stracić mandat. Jest szefem firmy zarządzającej nieruchomościami, których współwłaścicielem jest gmina.
  Według opozycji prowadzona przez Jarosza działalność gospodarcza narusza ustawę o samorządzie gminnym.

  - Zgodnie z prawem radny nie może prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat, ani zarządzać taką działalnością. Artur Jarosz narusza ten zakaz, ponieważ prowadzi firmę "ZAST-ppd", która zarządza nieruchomościami, w których swój udział niejednokrotnie przewyższający 50 procent ma gmina Racibórz - mówi Grzegorz Urbas, jeden z radnych opozycji, który podpisał się pod projektem uchwały o wygaśnięcie mandatu Jarosza.

  Opozycjoniści zauważają, że mienie komunalne będące we władaniu wspólnot mieszkaniowych jest w dalszym ciągu własnością gminy.

  Tymczasem Artur Jarosz nie ma sobie nic do zarzucenia. - Pytanie o to, czy pełnienie funkcji radnego przez przedsiębiorcę nie jest sprzeczne z interesem gminy, traktuję jako obraźliwą insynuację - mówi. - Prowadzona przeze mnie działalność polega na świadczeniu usługi zarządzania częściami wspólnymi nieruchomości, (klatki schodowe, pomieszczenia wspólne, elewacje - red.) wspólnot mieszkaniowych. Nie zarządzam żadną nieruchomością budynkową, czy też lokalową stanowiącą własność miasta - zapewnia Jarosz. I powołuje się na dwie opinie prawne jak twierdzi - wybitnych kancelarii prawniczych z Gliwic i Krakowa - według których świadczenie takich usług nie jest zabronione radnemu. Jarosz uważa, że jego oponenci dokonują nadinterpretacji prawa.

  Tymczasem są oni pewni swego. - Mieliśmy pewne wątpliwości, jednak na początku marca w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu zapadł wyrok w analogicznej sprawie. Jeden z radnych prowadził tam podobną działalność i stracił mandat - mówi Urbas. Opozycjoniści twierdzą, że jeśli nie przekonają do swoich racji radnych, zwrócą się z tą sprawą do wojewody.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama