Chorzowska jaskółka

  Chorzowska jaskółka

  Stanisław Bubin

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jeśli tego nie wiedzieliście, to od 1819 roku Chorzów był uzdrowiskiem. Miasto nazywało się wtedy Królewska Huta, a zakład kąpielowy nosił nazwę Łazienki Amalii (Amalien-Bad) i znajdował się w wykazie śląskich uzdrowisk.
  Przybywali tu ludzie z różnymi dolegliwościami, m.in. reumatycznymi i skórnymi. Twórcami kurortu byli Benedikt Bannerth i Theophil Meiselbach. Leczyli pacjentów kwaśnymi wodami z wyrobisk górniczych w łaźni zdrojowej, złożonej z 10 kabin. Później dobudowali hotel i dom zdrojowy.

  Te informacje zaczerpnąłem z nowej "Encyklopedii Chorzowa", od dwóch dni obecnej w księgarniach. W pięknie wydanej publikacji (624 strony, 1800 haseł) ciekawostek z historii miasta można znaleźć więcej.
  Jednak nie to jest ważne. Ważniejsze jest to, że znalazł się wydawca (Grzegorz Grzegorek z Katowic), który w tych niełatwych, bo przecież kryzysowych czasach, podjął ryzyko opublikowania pierwszej takiej śląskiej encyklopedii. Wiedzy rozproszonej o naszym regionie jest sporo, jak i rozmaitych, mniej lub bardziej udanych publikacji lokalnych, natomiast nie było do tej pory serii podręcznikowej, której ambitnym celem byłoby skumulowanie historii Śląska.

  "Encyklopedia Chorzowa" to zwiastun Małych Encyklopedii Małych Ojczyzn. Wydawca zapowiedział, że jeszcze w tym roku ukaże się "Encyklopedia Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego", a wkrótce po niej "Encyklopedia Piekar Śląskich". W przygotowaniu są tomy poświęcone m.in. Gliwicom, Katowicom, Mysłowicom, Pszczynie, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Tychom. Jeśli tylko wydawcy starczy dobrej woli, a także pieniędzy, bo takie encyklopedie to zamierzenia drogie (Chorzów kosztował ponad 100 tys. zł), będziemy mieli serię do nauki wiedzy o regionie, jakże przecież potrzebną. Krytycy i zawistnicy oczywiście będą marudzili i kręcili głowami, wytykali braki i błędy.

  No to niech pokażą coś bardziej udanego. Bo na razie młody wydawca jest na tym polu sam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama