Zbrojeniówka grupowo zwalnia

  Zbrojeniówka grupowo zwalnia

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak wyglądał montaż Twardych dla Malezji w gliwickim zakładzie
  1/3
  przejdź do galerii

  Tak wyglądał montaż Twardych dla Malezji w gliwickim zakładzie ©Fot. Mikołaj Suchan

  800 osobom grożą zwolnienia grupowe. Nic z tego nie wyszło. W przyszłym tygodniu machina ruszy. Ludzie pójdą na bruk. Ich sytuacja będzie niewesoła. Pod koniec pierwszego kwartału br. w podregionie gliwickim pracy bezskutecznie szukało prawie 16 tys. osób. A przecież Bumar to niejedyny zakład, który w mieście zwalnia ludzi (wystarczy wspomnieć gliwickiego Opla, gdzie od jesieni straciło pracę 500 osób).


  Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy SA, czyli 21 spółek, są w grupie przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Produkują sprzęt pancerny na potrzeby wojska, ale też maszyny budowlane, konstrukcje spawane, odlewy, odkuwki, narzędzia, a nawet przekładnie i koła zębate. Mimo to zleceń jest zdecydowanie za mało, by dać pracę wszystkim obecnie tam zatrudnionym. 800 osób straci w najbliższym czasie pracę w gliwickim Bumarze

  Od miesięcy Bumar zarząd zmaga się z finansowym deficytem. Na polską zbrojeniówkę nie ma co liczyć (zdecydowała się jedynie na zamówienie wież dla transporterów Rosomak). Rynków zbytu firma szuka już od dawna na wszystkich kontynentach. Przez jakiś czas było lepiej dzięki zamówieniom z Malezji (dotyczyło m.in. czołgów "Twardy" i wozów inżynieryjnych). Ale pracy przy tym kontrakcie jest jeszcze tylko na parę tygodni. Przez ostatnie miesiące pracownikom wypłacano pensje w ratach, ale póki co udawało się unikać zwolnień. Teraz Bumar znalazł się pod ścianą.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama