Strajk ostrzegawczy w wodzisławskim szpitalu nie pomógł,...

  Strajk ostrzegawczy w wodzisławskim szpitalu nie pomógł, będzie okupacyjny

  Mirosława Książek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Trąbki, gwizdki i głośne okrzyki towarzyszyły poniedziałkowemu, dwugodzinnemu strajkowi ostrzegawczemu, który odbył się w szpitalu miejskim.
  Związkowcy po proteście byli tak samo rozgoryczeni jak przed nim, bo dyrekcja nie zmieniła swojego stanowiska. - W środę mamy spotkanie całej załogi, na którym zdecydujemy, czy i kiedy przystąpić do strajku okupacyjnego szpitala - powiedział nam Ireneusz Wojtylak, szef zakładowej Solidarności.

  W poniedziałek o godzinie 10 pielęgniarki, położne, salowe, radiolodzy i pracownicy obsługi zeszli z oddziałów do holu głównego, gdzie do godziny 12 trwał protest.
  W tym czasie pacjentami opiekowały się pielęgniarki oddziałowe. Na najbardziej newralgicznych oddziałach, czyli OIOM-ie, pediatrii, noworodków, trakcie porodowym i neurologii dyżurowało dodatkowo po jednej wyznaczonej pielęgniarce.

  - Nasza akcja była tak zorganizowana, żeby żaden nasz pacjent nie ucierpiał - mówi Jolanta Muskała, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w wodzisławskiej lecznicy.

  Strajkujący domagają się podwyżek płac o 240 zł netto. Dyrektor Henryk Wojtaszek zapowiedział, że będą podwyżki, ale o 120 zł do stawki zasadniczej. - W obecnej sytuacji finansowej szpitala nie stać na większe podwyżki - argumentował Wojtaszek.

  Strajkujący domagają się też przedłużenia na czas nieokreślony czasowych umów pracy, które mają niektórzy pracownicy. Dyrekcja chce przedłużyć je tylko pielęgniarkom.

  Związkowcy zamierzają swoje postulaty przedstawić w najbliższy czwartek Radzie Powiatu Wodzisławskiego, ponieważ starosta jest organem założycielskim szpitala.

  - Po środowym spotkaniu całej załogi i czwartkowych rozmowach ze starostą zadecydujemy, jaką formę przyjmie dalej nasz protest - mówi Ireneusz Wojtylak. - Być może będzie to nawet strajk okupacyjny - dodaje.

  W proteście uczestniczą Solidarność, ZZ Pielęgniarek i Położnych, ZZ Pracowników Ochrony Zdrowia, ratownicy medyczni i radiolodzy. Nie strajkują tylko lekarze, którym dyrekcja podniosła już pensje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama