Gliwice: Uzbecy z wizą na bruku

  Gliwice: Uzbecy z wizą na bruku

  Joanna Heler, Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Obywatele Uzbekistanu koczują na gołej ziemi. Pomagają im mieszkańcy okolicy
  1/3
  przejdź do galerii

  Obywatele Uzbekistanu koczują na gołej ziemi. Pomagają im mieszkańcy okolicy ©FOT. MARZENA BUGAŁA

  Właściciel terenu kazał im się wynosić, bo boi się epidemii. Sytuacja jest patowa. Uzbecy do Polski przyjechali legalnie, żeby stawiać w Łabędach domy. Wylądowali na gołej ziemi, kiedy zerwali umowę o pracę. Rozczarowanie przyszło w chwili wypłaty. Za miesiąc pracy dawano im od 600 do 2,7 tys. złotych. Tu nikt się nie obijał, pracowaliśmy nawet po 10 godzin dziennie

  Twierdzą, że przedstawiciel firmy Bertur Biznes z Uzbekistanu, która ich zatrudniała, obiecywał im po 3 tysiące dolarów! Nic o tym nie wie gliwicki zakład budowlany Jukow. Jego szefowej, Annie Marii Siemienowicz, pośrednika w sprowadzeniu ludzi do pracy poleciło uzbeckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  - Ile dokładnie mieli dostawać pieniędzy - nie wiem. To sprawa umowy między nimi a Bertur Biznes, któremu przekazywałam pieniądze na wypłaty. Uzbekom miałam tylko zapewnić wyżywienie i hotel robotniczy. Odchodząc ze stanowisk pracy, świadomie pozbawili się dachu nad głową - mówi Anna Maria Siemienowicz.

  Roman Dryps, przedstawiciel Bertur Biznes, przyjechał wczoraj do koczujących. Usiłował ich przekonać, by jednak podjęli pracę. Nic nie wskórał. Jednak jeśli Uzbecy nie zarobią - nie będą mieli pieniędzy na wyjazd. Nie mogą też podjąć pracy w innej firmie niż ta, do której zostali skierowani. Umowy na legalny pobyt w Polsce wygasają im w grudniu.

  Mariusz Dobrzaniecki z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego o koczujących Uzbekach dowiedział się od nas. Twierdzi, że do wojewody należy jedynie wydanie zgody na pracę. Urząd nie ma narzędzi, dzięki którym mógłby kontrolować cudzoziemców pracujących na naszym terenie. Żadnych kroków, by pomóc swym obywatelom, nie poczynił też konsulat Uzbekistanu w Polsce.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama