Zburzą ostatni dom na trasie autostrady A1

  Zburzą ostatni dom na trasie autostrady A1

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dzisiaj rozpocznie się wyburzanie ostatniego domu, który stoi na trasie budowy autostrady A1 w Żorach Rowniu. Po rocznych, burzliwych negocjacjach, budowlańcy dogadali się wreszcie z mieszkańcami posesji przy ulicy Rybnickiej.
  - Osiągnęliśmy porozumienie z właścicielem nieruchomości w sprawie jej opuszczenia, natomiast kwestia odszkodowania leży w gestii wojewody śląskiego - mówi Dorota Marzyńska, rzeczniczka katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  Kwota odszkodowania jest objęta tajemnicą handlową. Państwo S. wyprowadzili się w miniony weekend do pobliskiego Kleszczowa. Ta wiadomość cieszy robotników, bo teraz znacznie usprawni ich pracę.
  Wokół domu koparki co najmniej od dwóch miesięcy wyrównywały ziemię w 20-metrowych przepaściach. - Aż trudno pomyśleć, że ci ludzie żyli w takich warunkach tyle czasu. Ich dom w każdej chwili groził zawaleniem, ściany się trzęsły. Hałas całą noc, spaliny, kurz. Dobrze, że wreszcie się dogadali - powiedział nam jeden z mieszkańców dzielnicy.

  W GDDKiA przyznają, że to ostatni budynek przeznaczony do wyburzenia na tym odcinku, ale nadal jest poważny problem z działkami leżącymi w pasie budowy, których właścicieli nie udało się odnaleźć.

  - Spadkobiercy działek są rozsiani po całym świecie, nie mamy czasu, by ich szukać, a musimy budować. Dlatego w przypadku dzialek z nieuregulowanym stanem prawnym zlożyliśmy do wojewody kilkadziesiąt wniosków o ich wywłaszczenie - wyjaśnia Dorota Marzyńska. - Na szczęście nie ma na nich budynków do wyburzenia. Budowa odcinka A1 z Bełku do Świerklan zamyka środkowy etap autostrady na Śląsku - ma 14 kilometrów długości. Po zakończeniu prac będzie mieć trzy pasy ruchu w każdym kierunku. - Na tym odcinku znajdą się dwie stacje poboru opłat: na węźle Rowień i na węźle Świerklany. W sumie na terenie Żor powstanie pięć mostów, co najmniej sześć nowych wiaduktów - wyjaśniają w GDDKiA. Termin zakończenia prac przewiduje się na listopad 2010 roku. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 1,1 miliarda złotych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autostrada

   baja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   A Burmistrz Janiszewski chyba nie leżał na drodze, bo drogę Szczejkowice -Stanowice zamknęli:)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama