PKP zamierza wydzierżawić obskurny dworzec w Węgierskiej...

PKP zamierza wydzierżawić obskurny dworzec w Węgierskiej Górce

Łukasz Gardas

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Dworzec PKP w Węgierskiej Górce, którym interesowała się prokuratura z powodu jego fatalnego stanu technicznego, będzie można wydzierżawić. Na razie chętna jest tylko gmina. Stawia jednak warunki.
- Wiele dworców, również w Węgierskiej Górce, jest brudnych i zaniedbanych. W pomieszczeniach są powybijane szyby, toalety wołają o pomstę do nieba - narzeka Katarzyna Magiera z Dąbrowy Górniczej.

Jej narzeczony, Andrzej Kulczyki, dodaje, że to żadna przyjemność czekać na pociąg w obskurnej poczekalni, jaka jest na stacji w Węgierskiej Górce. Dodaje, że sprzedaż lub dzierżawa obiektów jest być może jakimś rozwiązaniem fatalnej sytuacji z dworcami.

Spółka PKP Zakład Gospodarowania Nieruchomościami ogłosiła bowiem, że zamierza sprzedać lub wydzierżawić część swoich obiektów, bo nie stać jej na przeprowadzenie remontów. W województwie śląskim na sprzedaż zostanie wystawionych 70 obiektów, w tym zrujnowany dworzec w Węgierskiej Górce.

Jego stan jest tak fatalny, że na początku zeszłego roku wicewójt gminy Marian Kurowski złożył w żywieckiej prokuraturze doniesienie o popełnieniu przez Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Katowicach przestępstwa polegającego na tym, że przestał on dbać o należyte utrzymanie obiektu, przez co zagraża on zdrowiu i życiu podróżnych.

Według prawa budowlanego to czyn karalny. Pisma takie trafiły na policję, do sanepidu i nadzoru budowlanego. Po kilku miesiącach postępowania prokuratura nie dopatrzyła się jednak popełnienia przestępstwa i umorzyła sprawę.

Mimo że stan budynku jest kiepski, samorząd od lat stara się go pozyskać.

- Chcieliśmy przejąć dworzec na własność, ale za darmo. Zrobilibyśmy z nim porządek. W części budynku byłby punkt informacji turystycznej - przekonuje Piotr Tyrlik, wójt gminy.

Kolej chciała wydzierżawić dworzec gminie, by ta go wyremontowała. W zaproponowanej umowie znalazł się jednak zapis, że w każdej chwili spółka może odebrać obiekt.

- Te warunki były dla nas nie do przyjęcia - mówi Tyrlik. Dodaje, że gmina nadal jest zainteresowani kupnem budynku lub jego dzierżawą, ale pod warunkiem, że byłaby ona wieloletnia, a w umowie znalazłaby się zapis, że w przypadku, gdyby PKP zdecydowała się przed czasem odzyskać budynek, musiałaby zwrócić koszty remontów.

- Przetargi nie zostały jeszcze ogłoszone. Dokonujemy podziałów geodezyjnych i wydzielamy tereny - wyjaśnia Jolanta Michalska z katowickiego oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP.
Wiadomo już jednak, że w tym roku nie uda się przeprowadzić całej tej procedury.

Na razie kupiony został jeden dworzec, inne czekająNa Śląsku z wystawionych na sprzedaż dworców nabywcę znalazł na razie jeden, w Wyrach. Nabywca zapłacił za stację 30 tys. zł.

Cena za inne dworce waha się od 50 tysięcy złotych do ponad 200 tys. zł. Zależy od stanu technicznego budynków. W większości jest on bardzo zły. Na liście do sprzedaży są m.in. stacje w: Pietrowicach Wielkich, Goczałkowicach, Rudzie Śląskiej, Myszkowie, Poraju i w Lublińcu. Kolej stawia zainteresowanym warunek: po sprzedaży dworca musi być miejsce do obsługi pasażerów, czyli kasa i zapewnione dojście do peronów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo