Uniwersytet Śląski i Politechnika Śląska straciły miliony

  Uniwersytet Śląski i Politechnika Śląska straciły miliony

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dwie największe śląskie uczelnie, Uniwersytet Śląski i Politechnika Śląska, nie dostaną milionów złotych dotacji z unijnego programu wspierającego kształcenie specjalistów szczególnie potrzebnych gospodarce kraju.
  Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, UŚ i PŚ same są sobie winne, bo źle przygotowały wnioski o przyznanie dotacji.

  W tegorocznym konkursie zorganizowanym przez ministerstwo wystartowały 42 uczelnie państwowe i prywatne z całego kraju, w tym 6 z woj. śląskiego i jedna filia warszawskiej szkoły wyższej. Do podziału było 370 mln zł, które ministerstwo dołoży do kształcenia studentów głównie na kierunkach matematycznych, technicznych i przyrodniczych. Pieniądze z tej puli pójdą m.in. na tysiączłotowe stypendia dla studentów pierwszego roku, dodatkowe zajęcia czy zagraniczne wyjazdy szkoleniowe.

  Warszawska komisja w MNiSW pozytywnie oceniła m.in. wnioski Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Politechniki Częstochowskiej, Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Akademii Techniczno-Hutniczej w Bielsku-Białej oraz bytomskiej filii Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych z siedzibą w Warszawie. Te uczelnie łącznie zgarną 23 mln zł, z czego 10 mln zł trafi do Politechniki Częstochowskiej, a 3,875 mln zł do ATH. Rekordowe dofinansowanie, sięgające 20 mln zł, przypadło Politechnice Wrocławskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

  Na Uniwersytecie Śląskim i w Politechnice Śląskiej - przygnębienie i konsternacja. Władze obu uczelni z komentarzami na temat decyzji ministerstwa czekają do chwili, gdy dostaną uzasadnienie. - Nie wykluczamy napisania odwołania od tej decyzji - zapowiada prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

  Tymczasem Leszek Grabarczyk, dyrektor departamentu wdrożeń i innowacji w MNiSW, sugeruje, że uniwersytet i politechnika same pokpiły sprawę.

  - Politechnika przeszacowała wartości niektórych założeń, zaś uniwersytet nie opisał zbyt szczegółowo, w jaki sposób będą realizować swoje cele - wyjaśnia lakonicznie Grabarczyk.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama