Mieszkańcy Jaworzna chcą mieć więcej władzy

  Mieszkańcy Jaworzna chcą mieć więcej władzy

  Grażyna Dębała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy Jaworzna chcą mieć większy niż dotąd wpływ na rządzenie miastem. Żeby to osiągnąć domagają się prawa do zgłaszania projektów uchwał, nad którymi będą musieli głosować radni.
  Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zapisu do statutu miasta wystąpiło do władz Jaworzna Stowarzyszenie do Walki o Przestrzeganie Prawa w RP. Dziś o losie tej obywatelskiej inicjatywy zdecydują radni.

  Ludzie chcą wziąć sprawy w swoje ręce, bo oczekują skuteczniejszych niż dotąd działań na rzecz bezpieczniejszych dróg, tworzenia placów zabaw dla dzieci i lepszej komunikacji. Ludzie chcą bezpiecznych dróg, placów zabaw i lepszej komunikacji


  - Radni dbają o interesy swojej dzielnicy. Jeśli ktoś mieszka na innym osiedlu, to interwencji nie może się doprosić. Gdybyśmy mogli zgłaszać projekty uchwał, to wówczas radni musieliby się zająć również problemami mieszkańców spoza ich własnych osiedli. To pomogłoby rozwiązać wiele problemów, którymi dziś nikt nie chce się zająć. Poza tym wreszcie moglibyśmy mówić o jakimś zderzeniu wizji miasta, którą ma prezydent i jego urzędnicy z tą, którą mają zwyczajni mieszkańcy - tłumaczy Henryk Gierek, prezes Stowarzyszenia do Walki o Przestrzeganie Prawa w RP w Jaworznie.

  Inicjatywa ma spore poparcie wśród członków stowarzyszenia i mieszkańców. Trudno jednak przesądzać, czy znajdzie zrozumienie również w gronie radnych, którzy przed głosowaniem nie chcieli komentować sprawy.

  - To trudna sprawa i mamy jeszcze pewne wątpliwości natury prawnej. Trwają analizy jak to rozwiązanie sprawdza się w innych miastach. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, że inicjatywa uchwałodawcza przysługuje nawet najmniejszemu klubowi radnych, a więc, żeby zgłosić projekt uchwały, wystarczy przekonać do swojego pomysłu trzech radnych - tłumaczy Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie. Jednak nie chciał powiedzieć czy popiera pomysł. - Uchwała, która przyznaje mieszkańcom prawo inicjatywy uchwałodawczej jest w porządku obrad i będzie głosowana - ucina.
  Jeśli na dzisiejszej sesji radni przegłosują wniosek, to 150 podpisów osób pełnoletnich i na stałe zameldowanych w Jaworznie pod projektami obywatelskich uchwał wystarczy, żeby radni musieli je rozpatrywać.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama