Bielsko-Biała: Kontrowersje wokół pomników żab

  Bielsko-Biała: Kontrowersje wokół pomników żab

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na bielskich ulicach miały stanąć pomniki żab. Pomysł budzi jednak kontrowersje.
  Sprzeciwia mu się m.in. bielski historyk dr Jerzy Polak. Twierdzi, że byłby to powrót do symbolu nietolerancji religijnej wymierzonej niegdyś w ewangelików.

  Projekt przeniesienia żab z portalu jednej z zabytkowych kamienic w przestrzeń miasta przedstawiła bielska rzeźbiarka, Lidia Sztwiertnia. Ona też wykonała prototypy.

  - Bielsko szczyci się wspaniałą, XIX- i XX-wieczną architekturą. Naturalne wydaje mi się więc skorzystanie z jednego z jej elementów. Ważną kwestią przy realizacji projektu jest również fakt, że nie napotka się przy tej okazji na bariery formalne, dotyczące praw autorskich do postaci żab, jako elementów dekoracyjnych z epoki - mówi Lidia Sztwiertnia.


  Żaby miały się pojawić w różnych konfiguracjach. Żab - gospodarzy z herbami miasta przed ratuszem czy żaby-komediantki przy Teatrze Polskim. Planowano powstanie swoistego żabiego szlaku. Plany te nie zostaną jednak zrealizowane w tak dużym zakresie. Powód? Argumenty dr. Polaka.

  - W XIX i na początku XX wieku w mieście silne były animozje polityczne, finansowe i wyznaniowe między katolikami i ewangelikami. Umieszczenie żab na portalu kamienicy było "wyzwaniem", rzuconym znajdującej się naprzeciwko parafii ewangelickiej. Zostały tam celowo usadowione przez bogatą rodzinę katolików Nahowskich, z której wywodził się burmistrz. To nie spodobało się pastorowi i ewangelikom, którzy stanowili wtedy większość, zostało odebrane bardzo źle i popsuło stosunki - zapewnia Jerzy Polak.

  - Prezydent nie podjął jeszcze żadnych konkretnych decyzji. Stwierdził jedynie, że być może ilość postumentów zostanie ograniczona - poinformował Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dlaczego nie postacie z kreskówek?

   chomiq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 45

   dlaczego żaby, a nie postacie z kreskówek: bolek i lolek, kangurek, łowca zwierząt, lisek, reksio itp ... ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama