Fundacja pomaga górniczym sierotom

  Fundacja pomaga górniczym sierotom

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tylko co trzeci górnik co miesiąc oddaje symboliczną złotówkę na sieroty i wdowy po kolegach. Miesięcznie to od 20 do 40 tys. zł, które wpływają na konto Fundacji Rodzin Górniczych.
  Z tych pieniędzy zdolne dzieci i młodzież dostają stypendia naukowe, uczą się języków, wyjeżdżają na wakacje. Gdzie się podziała tradycyjna solidarność tej grupy zawodowej?

  Prawie 100 tys. zł rocznie dostają sieroty po górnikach, którzy zginęli w Halembie. Z tej kopalni na konto fundacji nie wpływa jednak ani złotówka.

  - Szkoda, bo gdyby każdy pracownik górnictwa przekazałby nam symboliczną złotówkę, moglibyśmy pomóc większej liczbie osób.
  Od dwóch lat zajmujemy się także górnikami-inwalidami, którzy są w trudnej sytuacji finansowej. Wspieramy ich finansowo. Pomagamy w leczeniu i rehabilitacji. Dbamy o ich dzieci. Liczy się każdy grosz i za każdy darczyńcom bardzo dziękujemy - wyjaśnia Bogdan Ćwięk, prezes fundacji.

  Naukowcy z Głównego Instytutu Górniczego zrekonstruowali i opisali losy rodzin górników (podopiecznych fundacji), którzy w ciągu ostatnich 20 lat zginęli w kopalniach. Niemal we wszystkich osieroconych rodzinach są lub były dzieci. W połowie po dwoje, co czwartej - troje. Aż 66 procent wdów musi mocno zaciskać pasa. Pieniędzy wystarcza na bardzo skromne utrzymanie. Wszystko to znalazło się w książce, którą wczoraj prezentowano podczas seminarium poświęconym tradycji w górnictwie.
  Wyniki badań GIG nie napawają optymizmem: - Wdowom najczęściej nie wystarcza pieniędzy na wypoczynek, zakup niezbędnych sprzętów dla domu, zakup ubrań, większe naprawy w domu, remonty, a nawet zakup jedzenia - wyjaśniał w środę dr Konrad Tausz, szef zespołu prowadzącego badania.
  Z badań wynika, że w grupie sierot zdecydowaną przewagę mają osoby, które się uczą. To aż 83 procent. Te dzieci mają wysokie ambicje. Ponad połowa studiuje lub do studiów się przymierza. Wykształcenie ma dla nich pierwszorzędne znaczenie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo