W Jastrzębiu studenci płacą za bilety MZK więcej niż powinni

  W Jastrzębiu studenci płacą za bilety MZK więcej niż powinni

  Mirosława Książek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kilka dni temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał gminę Rybnik 35 tys. złotych grzywny za naruszanie interesu konsumentów, polegające na niestosowaniu 50-proc. ulgi dla studentów i kombatantów przy zakupie biletów komunikacji miejskiej.
  Sprawa dotyczyła lat 2006-2008. Tymczasem największy przewoźnik w regionie, Międzygminny Związek Komunikacyjny, mający siedzibę w Jastrzębiu Zdroju, od lat łamie dokładnie w ten sam sposób prawa konsumentów i nikt się go o to nie czepia.

  - Przy przejazdach w obrębie do trzech przystanków w ogóle nie ma biletów ulgowych, a w innych strefach ulgi na pewno nie wynoszą 50 procent, tylko mniej. Czy ktoś coś z tym zrobi? - zastanawia się Sylwia Korduła, pasażerka z Jastrzębia, która o sprawie zawiadomiła już także katowicką delegaturę UOKiK.

  W biurze MZK usłyszeliśmy dość naiwne tłumaczenie. - Zawsze trzymaliśmy się ustawowych ulg, ale z czasem one trochę zmalały. Nie mieliśmy jednak żadnych skarg, a ceny biletów ostatni raz podwyższyliśmy dwa lata temu i zamierzamy je utrzymać także w tym roku, co powinno chyba przemawiać na naszą korzyść - mówi Benedykt Lanuszny, szef biura MZK.

  Według obowiązującego obecnie w MZK cennika, bilet normalny na trasie do 20 minut kosztuje 2,30 zł. Za ulgowy trzeba zapłacić 1,50 zł, choć zgodnie z ustawowym wymogiem powinno być 1,15 zł. Za przejazd powyżej 20 minut zwykły bilet kosztuje 2,80 zł, a ulgowy 1,70 zł, choć powinien 1,40 zł.
  W przypadku tak zwanych biletów krótkostrefowych, do trzech przystanków, w ogóle nie ma ulg. Obowiązuje jedna cena 1,70 zł. Ustawowa wysokość ulgi nie jest też zachowana w przypadku biletów na bardzo popularną linię ekspresową E-3 z Jastrzębia Zdroju przez Wodzisław do Rybnika, a korzysta z niej bardzo wielu studentów i uczniów.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama