Przeszczep bez wątpliwości

  Przeszczep bez wątpliwości

  Sławomir Cichy, MS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Chory na białaczkę Ramires Szlif oczekuje na przeszczep szpiku we Wrocławiu
  1/3
  przejdź do galerii

  Chory na białaczkę Ramires Szlif oczekuje na przeszczep szpiku we Wrocławiu ©FOT. TOMASZ HOŁOD

  Teraz ustawą zajmie się Senat. Usunięcie wątpliwości związanych z przeszczepami jest coraz ważniejsze, bo ich liczba w Polsce drastycznie się zmniejszyła.

  Nowela ma wykluczyć podejrzenia, że szpital chce specjalnie pozyskać narząd, by potem dostać pieniądze za jego przeszczepienie.

  Nie przybywało dawców, a z Centralnego Rejestru Sprzeciwów wynika, że już ponad 25 tys. osób nie życzy sobie być dawcą. W 2006 r. w CRS zarejestrowanych było 23,6 tys. zastrzeżeń, a w 2007 przybyło półtora tysiąca. Co Ziobro zepsuł, mają teraz naprawić znowelizowane przepisy

  - Obawiam się, że ustawa nie będzie prostym dostosowaniem polskiego prawa do przepisów unijnych. Z sygnałów, jakie dostajemy wynika, że nie jest w niej brana pod uwagę np. specyfika przeszczepów u dzieci. Obawiam się też zawirowań z powodu zmiany płatnika na różnych etapach transplantacji - mówi prof. Alicja Chybicka z wrocławskiej kliniki onkologii i hematologii dziecięcej.

  Według nowych przepisów, oddzielne będą opłaty za pobranie, przechowywanie i transport tkanek oraz za sam przeszczep. Patologie związane z przeszczepami będą też surowiej karane. Za sprzedaż narządów czy choćby pośredniczenie w tym procederze,grozić ma pięć lat więzienia (do tej pory trzy). Gdyby sąd uznał, że handel ten był stałym źródłem dochodu, kara wzrasta do dziesięciu lat więzienia.

  W nowelizacji uregulowano też sprawę przewożenia narządów przez granicę. Na to potrzebna będzie zawsze zgoda Poltransplantu - instytucji nadzorującej przeszczepy podlegającej resortowi zdrowia.

  Dwa lata temu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro urządził pokazowe zatrzymanie Mirosława G., znanego kardiochirurga ze szpitala MSWiA w Warszawie. W świetle kamer minister oskarżył lekarza o branie łapówek i nieudzielenie pomocy choremu. Niemal z dnia na dzień zaczęła spadać liczba przeszczepów i dawców. Potem lekarze pytający rodziny zmarłych pacjentów o zgodę na pobranie narządów wysłuchiwali oskarżeń, że chcą sprzedać organy mafii.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama