Bytomski prezydent zatrudnił w szkole swoją krewną. Nic...

  Bytomski prezydent zatrudnił w szkole swoją krewną. Nic takiego?

  Bartłomiej Wnuk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zawrzało wokół wyboru nowego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 51 w Bytomiu.
  Wykluczony ze składu komisji konkursowej radny Mariusz Wołosz nie ma wątpliwości - prezydent Piotr Koj załatwił pracę krewnej. W białych rękawiczkach, bo formalnie wszystko jest w porządku. Jak podkreśla - wcale nie kwestionuje kwalifikacji nowej dyrektorki, ale okoliczności, w jakich rozstrzygnięto konkurs.
  Kandydaturę Beaty Hucz-Tszon komisja przegłosowała we wtorek stosunkiem głosów pięć do czterech. Zdaniem Mariusza Wołosza, radnego niezależnego, stało się tak między innymi dzięki skreśleniu jego nazwiska z listy osób desygnowanych do pracy w komisji z ramienia gminy.

  - Jak wielkie było moje zdziwienie, gdy zadzwoniłem do Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, aby zapytać o termin konkursu i usłyszałem, że zostałem z komisji wykreślony decyzją prezydenta, który na moje miejsce wyznaczył Damiana Dońca, szefa klubu PO - mówi Wołosz. Zdaniem radnego, działanie Koja miało ułatwić zwycięstwo w konkursie osobie z jego rodziny.

  Najmniejszych nieprawidłowości w wyborze dyrektorki nie widzi Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzeczniczka UM w Bytomiu. - Prezydent ma prawo wskazać osoby, które będą reprezentowały jego interesy w komisjach wybierających dyrektorów szkół. Najwidoczniej uznał, że radny Mariusz Wołosz nie będzie reprezentował jego interesów, ponieważ zdanie radnego często bywa odmienne od polityki prezydenta - mówi Krzemińska-Kruczek. Potwierdza jednak, że nowa dyrektor SP 51 jest daleką rodziną Piotra Koja.

  Nie udało nam się uzyskać komentarza Beaty Hucz-Tszon w tej sprawie. Podobno nie chce rozmawiać z mediami. Wiadomo, że dotychczas uczyła w Gimnazjum nr 1, startowała już w gminnych konkursach. Jej kompetencji zawodowych i formalnego przebiegu konkursu nie kwestionuje Delegatura Kuratorium Oświaty w Bytomiu. Jednak dyrektor delegatury Bożena Szarama, podziela wątpliwości Wołosza: - Jesteśmy zdania, że ze względów etycznych rodzina pana prezydenta nie powinna brać udziału w konkursach na wysokie stanowiska publiczne w mieście.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama