Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywiec: Zielone światło dla budowy szpitala powiatowego

Łukasz Gardas
Stan techniczny żywieckiego szpitala pozostawia wiele do życzenia
Stan techniczny żywieckiego szpitala pozostawia wiele do życzenia Fot. Łukasz Gardas
Radni powiatu żywieckiego podjęli decyzję o budowie nowego szpitala, bo stary nie spełnia unijnych norm i jeśli nic się nie zmieni to w 2012 r. zostanie zamknięty.

Nowy obiekt zostanie wybudowany za 150-200 mln zł na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Samorząd da grunty, a prywatna firma pieniądze na inwestycję.

Do końca 2012 r. placówki zdrowotne w całej Polsce mają czas, żeby dostosować się do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej. Dotyczą one m.in. wielkości sal i korytarzy. Wiele szpitali i zakładów całodobowej opieki nad chorymi musi zostać przebudowanych. W niektórych przypadkach nie jest możliwe, bo nie pozwala na to konstrukcja budynków lub koszty takiej inwestycji są zbyt wysokie. Gdy obiekty nie zostaną przebudowane, resort zdrowia każe je zamknąć.

Taki los może spotkać m.in. szpital w Żywcu. Jego stan budzi wiele zastrzeżeń nadzoru budowlanego oraz pacjentów. Wprawdzie już w 2006 r. członkowie komisji zdrowia Rady Powiatu Żywieckiego jeszcze poprzedniej kadencji podjęli decyzję o budowie nowego szpitala, odrzucając tym samym propozycje rozbudowy obecnej placówki, ale od tamtej pory niewiele się działo.

- Sprawa ciągnie się od lat 70. Kiedyś zbierano już nawet pieniądze od ludzi, później szukano lokalizacji. W tym czasie wybudowano szpitale w Bielsku-Białej i Suchej Beskidzkiej - wyjaśnia Jacek Seweryn, radny powiatowy. Jego zdaniem, procedura związana z wyłanianiem inwestora zbytnio się przeciąga. - Trzeba głosić mniej pustych haseł, a zabrać się do pracy - uważa.
Przyspieszeniu ma służyć podjęta przez radnych uchwała o budowie szpitala. Dokument otwiera drogę do wyłonienia inwestora, który wyłoży pieniądze na wzniesienie obiektu na Polach Lisickich, gdzie powiat jest właścicielem około 3,5 ha, a miasto około 1,5 ha. Szacuje się, że inwestycja kosztować będzie 150-200 mln zł.

- Szpital będzie budowany w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Pieniądze wyłoży partner, który nie tylko będzie budował szpital, ale później eksploatował go, póki nie odzyska wkładu własnego i na tym nie zarobi - mówi Jan Miodoński, wicestarosta żywiecki.

Teraz władze powiatu zlecą przygotowanie specyfikacji zawierającej wymagania, jakie będą musiały spełniać oferty inwestorów. Już prowadzone są rozmowy z firmami zainteresowanymi przedsięwzięciem. Są to dwie firmy zagraniczne - z Austrii i Francji oraz dwie polskie - z Cieszyna i Katowic.
- W tej chwili najważniejsze jest wybranie najlepszego oferenta - mówi Franciszek Dybek, członek zarządu powiatu.

Antoni Juraszek, dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu, zaznacza, że podjęcie uchwały to punkt startowy dla zarządu.

Jeżeli procedura przebiegać będzie sprawnie, to do jesieni uda się wyłonić partnera. Budowa mogłaby ruszyć wiosną przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!