Ważne
  Żywiec: Zielone światło dla budowy szpitala powiatowego

  Żywiec: Zielone światło dla budowy szpitala powiatowego

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Radni powiatu żywieckiego podjęli decyzję o budowie nowego szpitala, bo stary nie spełnia unijnych norm i jeśli nic się nie zmieni to w 2012 r. zostanie zamknięty.
  Nowy obiekt zostanie wybudowany za 150-200 mln zł na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Samorząd da grunty, a prywatna firma pieniądze na inwestycję.

  Do końca 2012 r. placówki zdrowotne w całej Polsce mają czas, żeby dostosować się do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej. Dotyczą one m.in. wielkości sal i korytarzy. Wiele szpitali i zakładów całodobowej opieki nad chorymi musi zostać przebudowanych.
  W niektórych przypadkach nie jest możliwe, bo nie pozwala na to konstrukcja budynków lub koszty takiej inwestycji są zbyt wysokie. Gdy obiekty nie zostaną przebudowane, resort zdrowia każe je zamknąć.

  Taki los może spotkać m.in. szpital w Żywcu. Jego stan budzi wiele zastrzeżeń nadzoru budowlanego oraz pacjentów. Wprawdzie już w 2006 r. członkowie komisji zdrowia Rady Powiatu Żywieckiego jeszcze poprzedniej kadencji podjęli decyzję o budowie nowego szpitala, odrzucając tym samym propozycje rozbudowy obecnej placówki, ale od tamtej pory niewiele się działo.

  - Sprawa ciągnie się od lat 70. Kiedyś zbierano już nawet pieniądze od ludzi, później szukano lokalizacji. W tym czasie wybudowano szpitale w Bielsku-Białej i Suchej Beskidzkiej - wyjaśnia Jacek Seweryn, radny powiatowy. Jego zdaniem, procedura związana z wyłanianiem inwestora zbytnio się przeciąga. - Trzeba głosić mniej pustych haseł, a zabrać się do pracy - uważa.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama