Koncerty promenadowe w katowickim parku Kościuszki

  Koncerty promenadowe w katowickim parku Kościuszki

  HW-M

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W wakacyjne, niedzielne przedpołudnia (o godzinie 11) melomani znów mogą spotykać się w katowickim Parku im. Tadeusza Kościuszki, by posłuchać dobrej muzyki.
  Estrada Śląska przygotowała kolejny cykl koncertów promenadowych, objętych wspólnym tytułem "Od Bacha do Beatlesów". Powodzenie poprzednich edycji było ogromne; nawet wtedy, gdy aura nie sprzyjała muzykom i słuchaczom. Organizatorzy na niełaskawą pogodę mają zresztą sposób - jeśli pada deszcz, koncert odbywa się w sali parafialnej Kościoła pw. Matki Kościoła przy ul. Gawronów 20 w Katowicach Brynowie. Pamiętać trzeba tylko, że koncert pod dachem zaczyna się godzinę później, o 12.00.

  Letnie koncerty plenerowe mają tak długą tradycję, że właściwie trudno powiedzieć, kiedy ta moda się zaczęła. Na pewno upubliczniła się w XIX wieku, kiedy przeniesiono takie muzykowanie z prywatnych ogrodów do ogólnie dostępnych parków, a nawet na place i ulice miast. W końcu cała familia Straussów grywała w wiedeńskim Parku Miejskim przy Ringstrasse i tam w pracowała na swoją sławę. Muzyka w plenerze inaczej zresztą brzmi, a otoczenie przyrody poprawia nastrój w dwójnasób.

  Katowickie koncerty, jak wskazuje tytuł, repertuar mają bardzo szeroki - od muzyki klasycznej, przez filmową, musicalową i operetkową, po folk i pop. Zasadą jest jednak to, że wykonują ją znani muzycy i soliści. W tym roku swój udział zapowiedziały już zespoły kameralne Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Zabrzańskiej i NOSPR-u.

  Imprezę zainaguruje - 5 lipca, godz. 11.00 - kwartet wiolonczelowy 4Cellos, który zabierze słuchaczy w "Muzyczną podróż". W programie: J. S. Bach, M. Corrette, W.A. Mozart, J. Klengel, G. Gershwin, S. Joplin.
  "Blaszana promenada" to tytuł koncertu 12 lipca, tydzień później posłuchamy "Ulubionych miniatur", a 26 lipca zapowiada się "Noc tysiąca gwiazd".

  Koncerty sierpniowe prezentować będą muzykę folkową, różne odmiany tanga argentyńskiego, pieśni żydowskie i utwory pisane specjalnie na akordeon.

  30 sierpnia, wyjątkowo o godzinie 17.00, odbędzie się koncert finałowy pt. "Wielkie rocznice muzyczne", który wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Wprogramie: J. F. Haendel, J. Haydn, H. Berlioz, F. Chopin, F. Mendelssohn, S. Moniuszko.
  Wstęp na koncerty z cyklu "Od Bacha do Beatlesów" jest bezpłatny. "Polska Dziennik Zachodni" jest patronem tych imprez.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama