Katowice: Sprawa przejęcia Światowida utknęła w martwym...

  Katowice: Sprawa przejęcia Światowida utknęła w martwym punkcie

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nadal trwają targi między władzami Katowic, a instytucją filmową Silesia-Film i pośrednio Urzędem Marszałkowskim, któremu instytucja podlega, o to, za ile i kiedy studyjne kino Światowid trafi w ręce katowickiego samorządu.
  Efekt z tego taki, że w kino nikt nie chce inwestować. Obecnemu właścicielowi się nie opłaca, a przy-szły jeszcze nie może.

  Silesia-Film Światowidem już zarządzać nie chce, ale miastu za darmo go nie odda. Tym bardziej, że jeszcze w ubiegłym roku w grę wchodził prywatny kupiec i zysk. Ze sprzedaży kina zrezygnowano po protestach mieszkańców i gdy miasto zadeklarowało, że będzie je prowadziło pod własną banderą.

  Zaczęły się schody. Władze Katowic w zamian za przejęcie i utrzymanie kina mają oddać Silesii-Film kawałek gruntu w centrum.

  W ubiegłym roku padło na działkę za kinoteatrem Rialto. Propozycja nie spodobała się jednak w Urzędzie Marszałkowskim. - Cena działki jest niewspółmierna do wartości kina, czekamy na lepszą propozycję - deklaruje Aleksandra Marzyń-ska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

  Nowa propozycja Urzędu Miasta to działka przy ul. Górniczej 7. W Urzędzie Marszałkowskim mówią - zgoda, ale razem z Górniczą 9. - Działka przy Górniczej 7, to tylko połowa wartości kina. Chcielibyśmy obie działki. Rozstrzygnięcia spodziewamy się w okolicach 10 lipca - wyjaśnia Daniel Tresenberg z Urzędu Marszałkowskiego. Rozmowy trwają, a cierpi Światowid.

  - Kino jest niewidoczne dla ludzi. Ostatnio jesteśmy bez kasetonu. Nie ma pieniędzy chociażby na bieżące remonty. Nas nie interesuje, kto i kiedy przejmie placówkę, ale żeby mogła normalnie działać - mówi Adam Pazera, szef Światowida.

  Normalnie to znaczy jako kino studyjne, w którym można zobaczyć filmy z wyższej półki.Taki status obiektu gwarantuje przejęcie przez miasto. Urzędnicy mają zamiar zainwestować w wizerunek obiektu. Jednak potencjalny remont podwórza kamienicy przy ul. 3 Maja, w którym znajduje się Światowid, utknął w martwym punkcie. W ubiegłym roku budynek odnawiany był od frontu, prace od podwórza wstrzymano do czasu przejęcia. Jest pomysł, aby wybudować tu zadaszone patio.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama