Festiwal w Szczekocinach przywraca pamięć

  Festiwal w Szczekocinach przywraca pamięć

  Monika Ziółkowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Trwa Festiwal Kultury Żydowskiej w Szczekocinach. Rozpoczęto go modlitwą za zmarłych oraz złożeniem kamieni na starym, osiemnastowiecznym żydowskim cmentarzu.
  W miejscu wspomnień, czyli na murze nieistniejącej już synagogi odsłonięto tablicę pamiątkową, wspominającą 2557 szczekocińskich Żydów.

  - Festiwal służy lepszemu poznaniu i zbliżeniu dwóch kultur, których więzi w pewnym momencie się rozerwały. Chcemy przywrócić pamięć o dawnych czasach - mówi Mirosław Skrzypczyk, pomysłodawca imprezy.

  Wizyta w Szczekocinach i udział w festiwalu to niezwykłe przeżycie dla Jadwigi Cukerman, która chce pokazać miejsce, gdzie się urodziła swojej 23-letniej wnuczce.


  - Staram się przyjeżdżać tutaj do Szczekocin co roku, bo czuję wewnętrzną potrzebę zobaczenia miejsca, gdzie się urodziłam i wychowałam - opowiada Jadwiga Cukerman. - Wyjechaliśmy stąd w 1939 roku. Nigdy na stałe nie wróciliśmy, bo nie było do czego. Nasz dom został zbombardowany. Jednak gdy tu po tylu latach przyjeżdżam, czuję, że wróciłam do domu - dodaje Jadwiga Cukerman.

  Współpraca między gminą a obywatelami Izraela trwa od 2004 roku. Od tego czas trwają też rozmowy o możliwości postawienia tu pomnika upamiętniający mieszkających przed wojną Żydów.

  - Obecnie złożyliśmy dokumenty potrzebne do wydania zgody postawienie pomnika i czekamy na warunki zabudowy - podkreśla Yossi Bornstein, przedstawiciel szczekocińskich Żydów mieszkających poza Polską.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama