Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekonomia wzięła górę i Windowsa zastąpi Linuks

Grażyna Dębała
Darmowe oprogramowanie to przyszłość edukacji - uważa Tomasz Mróz, nauczyciel informatyki
Darmowe oprogramowanie to przyszłość edukacji - uważa Tomasz Mróz, nauczyciel informatyki arkadiusz gola
Linuks zamiast Windowsa będzie obowiązującym systemem operacyjnym we wszystkich szkolnych pracowniach komputerowych w Jaworznie.

Władze miasta wyliczyły, że dzięki temu zaoszczędzą około dwóch milionów złotych. Jaworzno jest pierwszym miastem w kraju, którego szkolnictwo w całości korzystać będzie z Linuksa. Takie rozwiązanie praktykowane są w innych krajach, na przykład w Szwajcarii, Francji, Norwegii czy we Włoszech.

Zmianę systemu operacyjnego wykorzystywanego przez szkoły w mieście pośrednio wymusiła Unia Europejska. Zgodnie z jedną z dyrektyw od 1 września 2012 roku podczas lekcji informatyki każdy uczeń musi mieć do dyspozycji osobny komputer. Wszystkie pracownie trzeba więc dodatkowo wyposażyć. Przy darmowym Linuksie będzie to ponad trzy razy tańsze. Już rozpoczęto wdrażanie nowego oprogramowania w szkołach.

- Przeanalizowaliśmy wszystko i wyszło nam, że przejście na system operacyjny Linuks jest najlepszym rozwiązaniem - mówi Maciej Bąk, informatyk z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Urzędnicy zaczęli od liczenia. Wyszło im, że gdyby rozbudowywać pracownie komputerowe przy obecnie wykorzystywanym programie operacyjnym, to koszty sięgnęłyby 3,5 mln zł. Przy wyborze Linuksa, zgodnie ze wstępnymi kalkulacjami, zapłacić trzeba będzie od 700 tys. zł do 1 mln.

- To nie wszystko. Już teraz mówi się o tym, że przygotowywana jest kolejna wersja systemu operacyjnego Windows. Minimalne wymagania dla sprzętu będą takie, że żeby szkolne komputery nam działały, to musielibyśmy wymienić aż 80 procent sprzętu. Tymczasem przy Linuksie można będzie na nim pracować jeszcze przez dobre kilka lat, bo jest znacznie mniej wymagający - podkreśla Marcin Bąk.

Linuksa chwali też Tomasz Mróz, nauczyciel informatyki i członek Jaworznickiej Grupy Użytkowników Linuksa.
- Ten system to przyszłość edukacji. Jest darmowy, bezpieczny i stabilny - mówi jaworznicki nauczyciel. Tomasz Mróz już od kilku lat pilotażowo wykorzystuje w pracowniach Linuksa. Informatyki uczy w II LO i Gimnazjum nr 1.

Na Linuksie pracują też niektórzy urzędnicy z magistratu. System ma tylu zwolenników, co i przeciwników. Generalną zaletą jest cena.

- Wprowadzenie Linuksa do szkół ma swoje plusy i minusy. Plus to przede wszystkim cena. Myślę jednak, że dzieciom może być trudno się przestawić. Większość w domach korzysta jednak z Windowsa, warto o tym pamiętać podczas zadawania im prac domowych - podkreśla Michał Kawka, szef laboratorium odzyskiwania danych z firmy Kroll Ontrack.

Pomysł jaworznickich władz, choć ostrożnie, to jednak chwalą przedstawiciele Polskiej Grupy Użytkowników Linuksa.

- Moim zdaniem często popełnianym błędem w edukacji informatycznej w szkołach jest zbyt silne przywiązywanie uczniów do konkretnych programów. Uczymy obsługi edytora tekstu Microsoft Word, a nie uczymy jak sobie radzić w dowolnym edytorze tekstu. Zamiast uczyć się na pamięć, gdzie w menu jest zaszyta opcja zmiany orientacji strony, należałoby raczej pokazać jak efektywnie wyszukać taką informację w dokumentacji programu - mówi Marcin Sochacki, członek zarządu Polskiej Grupy Użytkowników Linuksa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ekonomia wzięła górę i Windowsa zastąpi Linuks - Dziennik Zachodni