Skażona woda w Dankowicach i Starej Wsi

  Skażona woda w Dankowicach i Starej Wsi

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Woda w dwóch podbielskich wioskach, Dankowicach i Starej Wsi, została skażona bakteriami coli i paciorkowca kałowego.
  Przyczyniły się do tego ostatnie gwałtowne ulewy. Mieszkańcy wsi, którzy od kilku dni gotują wodę przed spożyciem lub myciem, mają pretensje do wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Katowicach, że o zagrożeniu zostali poinformowani zbyt późno. Inspektorat zaprzecza.

  - Zawsze gotowałem wodę, ale teraz bardziej się do tego przykładam. Jest to uciążliwość, ale co mamy robić - mówi Stanisław Kamiński z Dankowic. Żeby uniknąć zakażenia, wodę trzeba gotować co najmniej pięć minut

  Sołtys wsi Tadeusz Grzywa wyjaśnia, że podczas powodzi "wybiło" osadniki i oborniki, a nieczystości dostały się do studni głębinowych zaopatrujących wieś w wodę.


  Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Katowicach wykrył w ujęciach głębinowych bakterie coli i paciorkowca. Kazał zamknąć ujęcia, a wodę do ok. 4 tysięcy mieszkańców Dankowic i Starej Wsi zaczęło dostarczać w połowie zeszłego tygodnia Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe. Zachodziło też podejrzenie, że bakterie dostały się do sieci wodociągowej. Dlatego inspektorat zalecił płukanie i dezynfekowanie studni, a ludziom, by nie korzystali z nieprzegotowanej wody.

  - Żeby uniknąć zakażenia, trzeba wodę do picia, mycia zębów czy owoców oraz kąpieli gotować co najmniej pięć minut - mówi Honorata Mynarska, sołtys Starej Wsi.
  Joanna Grzywa z Dankowic, mama 3-letniej Iwonki i 5-letniej Zosi, słyszała o ostrzeżeniach, że woda może być skażona.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama