W Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej humaniści rywalizują,...

  W Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej humaniści rywalizują, ścisłowcy wybierają

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uczelnie państwowe kończą rekrutację na studia, a prywatne właśnie ją zaczynają. Jednak bez względu na status szkoły, żadna nie narzeka na brak studentów.
  Widać to zwłaszcza w Zagłębiu. Spore zainteresowanie studiami potwierdza dr Michał Kaczmarczyk z Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.

  - W tym roku debiutuje u nas filologia angielska i okazuje się, że był to strzał w dziesiątkę. Nie mamy najmniejszego problemu z naborem. Powód jest oczywisty: angliści mogą po studiach niemal natychmiast liczyć na pracę. Brakuje lektorów, tłumaczy, bo ci dobrze wykształceni wyjechali na Wyspy Brytyjskie - diagnozuje sytuację dr Kaczmarczyk.

  Jednak największym powodzeniem w WSH nieodmiennie od kilku lat cieszy się administracja. Sosnowiecka uczelnia jako jedyna w województwie, poza Uniwersytetem Śląskim, od 2005 r. prowadzi ten kierunek na poziomie magisterskim.

  O ile informatyka na sosnowieckim wydziale Uniwersytetu Śląskiego może liczyć na zaledwie dwóch kandydatów na jedno miejsce, o tyle ten sam kierunek w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej w tym roku stał się hitem naboru. A wszystko dlatego, że WSB uzyskała dla tego właśnie kierunku status kluczowego, dofinansowywanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zarówno Politechnika, jak i UŚ nie mają w tym roku zamawianych kierunków. Zamówiony przez ministerstwo kierunek, oznacza dla studenta, który zdecyduje się go studiować, tysiączłotowe stypendium. W Zagłębiu mogą na nie liczyć tylko studenci informatyki na WSB.

  Aby wydrzeć studentów państwowym uczelniom, szkoły prywatne zrezygnowały z pobierania wpisowego od wszystkich, którzy zdecydują się na studia u nich do 14 lipca.

  Anna Skołucka, dyrektor gabinetu rektora Uniwersytetu Śląskiego mówi, że prawdziwy rekord chętnych odnotowuje kierunek realizacja obrazu filmowego i telewizyjnego, aż 16,4 osoby na miejsce. Niewiele mniej chce studiować pedagogikę zintegrowaną z edukacją wczesnoszkolną i wychowanie przedszkolne. Tu o jeden indeks walczy ponad 15 kandydatów. - Niesłabnącym powodzeniem cieszy się sosnowiecka filologia angielska z protokołem tłumaczeniowym. Zarejestrowało się na nią 12 kandydatów na miejsce. Pozostałe kierunki filologii nowożytnych też mają nadmiar chętnych - mówi Skołucka.

  Nie będą mieć problemu z dostaniem się na studia tzw. ścisłowcy. Miejsca czekają na ekonofizyce, fizyce i edukacji techniczno-informatycznej.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama