Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej humaniści rywalizują, ścisłowcy wybierają

Sławomir Cichy
W sosnowieckiej uczelni największym zainteresowaniem cieszy się kierunek administracja
W sosnowieckiej uczelni największym zainteresowaniem cieszy się kierunek administracja Fot. Lucyna Nenow
Uczelnie państwowe kończą rekrutację na studia, a prywatne właśnie ją zaczynają. Jednak bez względu na status szkoły, żadna nie narzeka na brak studentów.

Widać to zwłaszcza w Zagłębiu. Spore zainteresowanie studiami potwierdza dr Michał Kaczmarczyk z Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.

- W tym roku debiutuje u nas filologia angielska i okazuje się, że był to strzał w dziesiątkę. Nie mamy najmniejszego problemu z naborem. Powód jest oczywisty: angliści mogą po studiach niemal natychmiast liczyć na pracę. Brakuje lektorów, tłumaczy, bo ci dobrze wykształceni wyjechali na Wyspy Brytyjskie - diagnozuje sytuację dr Kaczmarczyk.

Jednak największym powodzeniem w WSH nieodmiennie od kilku lat cieszy się administracja. Sosnowiecka uczelnia jako jedyna w województwie, poza Uniwersytetem Śląskim, od 2005 r. prowadzi ten kierunek na poziomie magisterskim.

O ile informatyka na sosnowieckim wydziale Uniwersytetu Śląskiego może liczyć na zaledwie dwóch kandydatów na jedno miejsce, o tyle ten sam kierunek w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej w tym roku stał się hitem naboru. A wszystko dlatego, że WSB uzyskała dla tego właśnie kierunku status kluczowego, dofinansowywanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zarówno Politechnika, jak i UŚ nie mają w tym roku zamawianych kierunków. Zamówiony przez ministerstwo kierunek, oznacza dla studenta, który zdecyduje się go studiować, tysiączłotowe stypendium. W Zagłębiu mogą na nie liczyć tylko studenci informatyki na WSB.

Aby wydrzeć studentów państwowym uczelniom, szkoły prywatne zrezygnowały z pobierania wpisowego od wszystkich, którzy zdecydują się na studia u nich do 14 lipca.

Anna Skołucka, dyrektor gabinetu rektora Uniwersytetu Śląskiego mówi, że prawdziwy rekord chętnych odnotowuje kierunek realizacja obrazu filmowego i telewizyjnego, aż 16,4 osoby na miejsce. Niewiele mniej chce studiować pedagogikę zintegrowaną z edukacją wczesnoszkolną i wychowanie przedszkolne. Tu o jeden indeks walczy ponad 15 kandydatów. - Niesłabnącym powodzeniem cieszy się sosnowiecka filologia angielska z protokołem tłumaczeniowym. Zarejestrowało się na nią 12 kandydatów na miejsce. Pozostałe kierunki filologii nowożytnych też mają nadmiar chętnych - mówi Skołucka.

Nie będą mieć problemu z dostaniem się na studia tzw. ścisłowcy. Miejsca czekają na ekonofizyce, fizyce i edukacji techniczno-informatycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!