Ważne
  Pomysły na rybnickiego Juliusza są, brakuje tylko pieniędzy

  Pomysły na rybnickiego Juliusza są, brakuje tylko pieniędzy

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Muzeum Jana Pawła II, Centrum Europejskie skupiające wszystkie organizacje pozarządowe - mnożą się pomysły na zagospodarowanie budynków byłego szpitala Juliusz, które od 2000 roku niszczeją w centrum Rybnika.
  Teraz - teoretycznie - będzie to możliwe, bo urząd marszałkowski przekazał teren w formie darowizny powiatowi rybnickiemu.

  Tego domagali się mieszkańcy z Bractwa Rybniczan, powołanego do ratowania zabytkowych obiektów. Sęk w tym, że obdarowany powiat nie ma ani grosza, by go wyremontować. A już dziś wiadomo, że renowacja zabytkowych murów kosztować będzie około 100 milionów złotych. Taki wydatek przekracza możliwości finansowe urzędu, którego roczny budżet sięga 30 milionów złotych. Nowy właściciel nie może zmienić kształtu budynków, dachu i elewacji

  Starosta rybnicki, Damian Mrowiec jest jednak optymistą. - Gdy zaczęliśmy zabiegać o tereny po byłym szpitalu wiedzieliśmy, że własnymi siłami nie jesteśmy w stanie przywrócić tam życia. Będziemy jednak składać wnioski o dofinansowanie remontu z pieniędzy Unii Europejskiej - podkreśla starosta.
  Jedno jest pewne. Kompleks nie może zostać sprzedany na cele komercyjne. Został przekazany w formie darowizny, więc zgodnie z prawem musi służyć celom publicznym. Nie ma więc mowy, by urzędnicy sprzedali zabytkowe budynki, urządzili w nich hotele, biura czy galerię handlową.

  O to od dawna chodziło rybniczanom, którzy zawiązali nawet stowarzyszenie w obronie starego kompleksu, który na początku lat 90. wpisany został do krajowego rejestru zabytków.
  - Od dawna walczyliśmy o to, żeby Juliusz znowu stał się własnością rybniczan - mówi Czesław Sobierajski ze stowarzyszenia Domu Brackiego Rybniczan.

  Część mieszkańców ma jednak inne zdanie. - Założę się, że w ciągu następnych 25 lat gmach obróci się w ruinę, bo nikt nie podejmie się remontu. Przecież wiadomo, że na to potrzeba gigantycznych pieniędzy, których powiat nie ma - mówi Marcin Rączka z Rybnika.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Juliusz

   henryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Mądra decyzja.Trzymajmy kciuki za Starostę. Rybniczanie będą pamiętać kto
   potrafi i sercem i głową stanąć po właściwej stronie. H.Węgrzyk

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawa dla Starosty!

   J. Frelich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

   Był taki czas, gdy Rybnik potrzebowal pomocy młodego lekarza Juliusza Rogera - XIX wiek, gdy szalała epidemia cholery i tyfusu! I ten młody człowiek z Wirtembergii, nie bacząc na koszty, ofiarowal...rozwiń całość

   Był taki czas, gdy Rybnik potrzebowal pomocy młodego lekarza Juliusza Rogera - XIX wiek, gdy szalała epidemia cholery i tyfusu! I ten młody człowiek z Wirtembergii, nie bacząc na koszty, ofiarowal miastu dzieło swego życia - szpital, który potem nosił jego imię.
   Nadszedł też taki czas - XXI wiek, gdy szpital "Juliusz", w którym paru pokoleniom rybniczan ratowano życie i zdrowie...potrzebuje pomocy Rybnika!
   Ale Prezydent i Wielka Rada, bacząc na koszty tego "biednego" miasta, tej pomocy odmówili!!!
   Całe szczęście, że samorządowcy powiatu zrozumieli prostą prawdę, że zniszczyć dzieło Juliusza Rogera potrafi każdy barbarzyńca, ale przekazać wspólne dobro następnym pokoleniom potrafią tylko Ci, którzy czują sie dziedzicami tej Ziemi!
   Brawa dla Starosty i Rady Powiatu! Ratujecie honor całej Ziemi Rybnickiej!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama