Minister kultury z kasą przyjeżdża do Katowic

  Minister kultury z kasą przyjeżdża do Katowic

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W czwartek do Katowic przyjeżdża Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Wraz z nim idzie... zapowiedź dużych pieniędzy, które zostaną zainwestowane w śląskie instytucje kultury i nauki. Chodzi o Bibliotekę Śląską oraz Filharmonię Śląską.
  Wizyta gości z Warszawy odbywa się w ramach cyklu "Mapa kultury". Wcześniej ministra gościły już Kraków i Poznań.

  W Katowicach będzie okazja do debaty nad kulturą, jej finansowaniem i przyszłością, ale przede wszystkim do rozmów o wielkich pieniądzach, które za pośrednictwem ministerstwa popłyną do miasta z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zdrojewski z Warszawy przywozi umowy, między innymi na dofinansowanie budowy Śląskiej Internetowej Biblioteki Zbiorów Zabytkowych.
  Na realizację tego projektu Biblioteka Śląska otrzyma ok. 6,2 mln zł kasy unijnej i to dotychczas największa dotacja jaką BŚ otrzymało z jakiegokolwiek źródła. Realizacja całego projektu Biblioteki Cyfrowej ma kosztować ok. 7 mln zł. Minister zawita do Biblioteki Śląskiej, a potem do Muzeum Śl. i Filharmonii Śl.


  - Modernizacja pracowni digitalizacji, powstanie mobilnych stanowisk digitalizacji i stworzenie cyfrowej bazy najcenniejszych zbiorów bibliotecznych - wylicza planowane inwestycje Jan Malicki dyrektor BŚ.
  - W ciągu trzech lat chcemy udostępnić 500 tys. skanów i w sumie 27 tys. publikacji. Wówczas każdy użytkownik internetu będzie miał nieograniczony dostęp do naszych cennych zbiorów, między innymi starodruków. Dotychczas dostęp był utrudniony i za każdym razem osobiście parafowałem zezwolenie - dodaje Malicki.

  Jeszcze większe pieniądze z EFRR przyczynią się do modernizacji i rozbudowy Filharmonii Śląskiej. Kasa unijna to ponad 19,3 mln zł. Cały projekt ma kosztować ponad 30 mln zł.

  - Filharmonia Śląska gotowa jest z formalno-prawnego punktu widzenia do podpisania umowy o dofinansowanie - zapewnia jej rzecznik Marek Skocza. W planach jest między innymi rozbudowa sali kameralnej do 110 miejsc, stworzenie kawiarni melomana ze stanowiskami do indywidualnego słuchania muzyki, Zielony Ogródek Muzyczny usytuowany na dachu budynku, salka seminaryjna na 40 miejsc, pomieszczenia dla biblioteki nut, sale prób oraz garderoby dla artystów.

  - Sala koncertowa, znana z bardzo dobrej akustyki, zostanie wyposażona w organy i klimatyzację. Łączna powierzchnia nowej i rozbudowanej infrastruktury wyniesie ponad 5 tys. m kw. - dodaje Skocza. Prace budowlane zaplanowano na ostatni kwartał 2009 r., a ich zakończenie pod koniec przyszłego roku.
  Minister Zdrojewski, oprócz Filharmonii i Biblioteki odwiedzi dziś także teren dawnej kopalni "Katowice", gdzie odbędzie się debata o kulturze.

  - Cieszymy się, że o kulturze będziemy rozmawiać właśnie w miejscu, gdzie powstanie nowa siedziba Muzeum Śląskiego - deklaruje Leszek Jodliński, dyrektor muzeum.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama