Ważne
  Złoty Potok: Muzeum pozyskało raporty powstańców z 1863 roku...

  Złoty Potok: Muzeum pozyskało raporty powstańców z 1863 roku

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Oryginalne raporty pułkownika Chmieleńskiego, dowódcy oddziałów powstańców styczniowych działających w okolicy Janowa (rozstrzelanego później przez Rosjan), kierowane do Rządu Narodowego, pozyskało do swych zbiorów Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku.
  Zasoby placówki powiększyły się też o kronikę wydarzeń domowych rodziny Raczyńskich, przedwojennych właścicieli majątku Złoty Potok, oraz wiele fotografii z różnych okresów ich życia.

  - To unikalne dokumenty, dla nas są to prawdziwe skarby - mówi Andrzej Kuźma, dyrektor muzeum. - Materiałów źródłowych o walkach powstańczych z 1863 roku jest bardzo mało. Te papiery dotyczą walk prowadzonych w okolicach Janowa, są sygnowane przez Chmieleńskiego, jednego z najlepszych dowódców oddziałów polskich. Zaś rodzinna kronika to kopalnia wiedzy nie tylko o życiu Raczyńskich, ale całej przedwojennej arystokracji i ziemiaństwa.

  Kronikę zakupiono na jednej z aukcji w Bibliotece Narodowej, rękopisy Chmieleńskiego pozyskano w środowisku kolekcjonerów. Przed 1939 r. znajdowały się w zbiorach Raczyńskich, ich późniejszy los był nieznany. Dokumenty przejdą proces fachowej konserwacji oraz naukowego opracowania historycznego. Potem zostaną wystawione w złotopotockim muzeum.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama