Największe atrakcje geologiczne woj. śląskiego

  Największe atrakcje geologiczne woj. śląskiego

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Co łączy kamieniołom "Blachówka" w Bytomiu, skałki jurajskie w Olsztynie i górę Grójce w Żywcu? Podobnie jak siedem innych miejsc z województwa śląskiego znalazły się na liście stu najciekawszych atrakcji geologicznych Polski.
  Katalog taki przygotowało Ministerstwo Ochrony Środowiska. Dla pasjonatów geologii to praktyczna wskazówka, gdzie rozwijać swą pasję, dla pozostałych może stanowić zachętę, by zainteresować się szeroko rozumianą nauką o Ziemi.

  - W innych krajach już dawno powstały geoparki i infrastruktura wokół kamieniołomów, skałek i w starych kopalniach. U nas to dopiero plany, ale zachęcam do odwiedzania tych niezwykłym miejsc już teraz, szczególnie w wakacje - tłumaczy na stronie resortu ochrony środowiska Henryk Jacek Jezierski, podsekretarz stanu i zarazem Główny Geolog Kraju.

  Umieszczone w katalogu obiekty (ich spis można znaleźć na stronie www.mos.gov.pl) podzielone są według województw. Przy każdym znajduje się opis miejsca oraz informacja jak do niego dotrzeć, a także charakterystyka znajdujących w nim warstw skalnych oraz innych atrakcji. Początkujący mogą też znaleźć w katalogu podstawowe pojęcia z zakresu geoturystyki, słownik pojęć i tabelę geochronologiczną.

  Najwięcej atrakcji oferuje miłośnikom geologii Dolny Śląsk, Małopolska, Podkarpacie. Nasz region jest czwarty w stawce.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama