Nowatorska operacja w świętochłowickim szpitalu

  Nowatorska operacja w świętochłowickim szpitalu

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowatorską operację przeprowadził w piątek zespół chirurgów ze szpitala powiatowego w Świętochłowicach. Pacjentce usunięto pęcherzyk żółciowy przez... pępek. Do tej pory nikt na Śląsku takiego zabiegu nie robił.
  Żadnych blizn na brzuchu, tylko mały, nawet niewidoczny ślad w pępku. Do tego pacjent po dwóch dniach może być wypisany do domu. Taki jest rezultat operacji, podczas której lekarze docierają do jamy brzusznej chorego jedynie przez pępek. Wczoraj 33-letniej pacjentce usunięto pęcherzyk żółciowy z kamieniami. W ciągu miesiąca poprzedzającego operację miała trzy bolesne ataki.

  - Lepiej mieć jeden mały ślad wokół pępka niż blizny po tradycyjnym zabiegu - mówi Małgorzata Gajek, która przeszła zabieg. - Czuję się dobrze i jestem zadowolona z tego, że już po wszystkim. Do nowoczesnej metody przekonały mnie zapewnienia lekarzy, że zabieg jest mało inwazyjny - mówi.
  Operację przeprowadził dr nauk med. Grzegorz Kowalski, ordynator oddziału chirurgii ogólnej i krótkoterminowej świętochłowickiego szpitala. - Jest to najnowocześniejsza metoda laparoskopowego usunięcia woreczka żółciowego - tłumaczy. - W jej przypadku nawet trudno mówić o bliźnie, gdyż cięcie jest w pępku. Pacjent szybko może wrócić do zajęć zawodowych - dodaje.

  Jak wygląda operacja? Chirurg wykonuje małe, około 2-centymetrowe nacięcie w pępku i wprowadza przez niego do jamy brzusznej specjalny port z trzema wejściami - kamerą, czyli laparoskopem oraz urządzeniami chirurgicznymi. Operacja trwa około godziny, chory jest w znieczuleniu ogólnym.
  Dotychczas u pacjentów mających kłopoty z woreczkiem żółciowym podczas operacji metodą laparoskopową powstawały cztery małe blizny. Z kolei tradycyjna operacja to nawet kilkunastocentymetrowa blizna. Powstaje ona gdy chirurg wykonuje cięcie od łuku żebrowego do linii poniżej pępka. Do tej pory takie nowoczesne operacje przeprowadza kilka ośrodków w kraju, m.in. Łódź, Warszawa, Olsztyn, Wrocław oraz jeden ze szpitali na Pomorzu. W naszym regionie takiego zabiegu do wczoraj nie wykonywano.

  Świętochłowicki szpital chce w tym roku przeprowadzić jeszcze sześć takich operacji. - Na Zachodzie kosztują one parę tysięcy euro. U nas kilka razy mniej - mówi Grzegorz Nowak, dyrektor szpitala.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama