Książka: Wspólnota losu i wiary

  Książka: Wspólnota losu i wiary

  Stanisław Bubin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nakładem katowickiego Wydawnictwa KOS ukazała się książka Paula Spiegela "Co znaczy koszerne? Żydowska wiara i życie".
  W języku jidysz koszerne znaczy: odpowiednie, pasujące, właściwe. Odpowiednie ze względu na przepisy kaszrutu, czyli zbioru zasad dotyczących przede wszystkim żywności, choć nie tylko. Ale autor nie skupia się wyłącznie na roztrząsaniu znaczenia tego słowa. Stara się udzielić odpowiedzi na mnóstwo innych wątpliwości, o których na pewno słyszeliście, ale o które baliście się zapytać, by zachować poprawność polityczną albo nie być posądzonym o antysemityzm. Na przykład, kto jest Żydem? Czemu Żydzi muszą być obrzezani? Co to jest bar micwa? Czy synagoga jest żydowskim kościołem? Dlaczego Żydzi są rozproszeni po całym świecie? Dlaczego uważają się za naród wybrany? Czy można im ufać? Skąd się biorą teorie spiskowe na ich temat?

  W umysłach ludzi na całym świecie pokutują liczne stereotypy dotyczące Żydów. Niektóre są straszne. Tak straszne, że prowadziły wielokrotnie do pogromów. Wystarczy wspomnieć pogrom kielecki w 1946 r. Nawet najbardziej oświecony i tolerancyjny umysł nie jest zupełnie wolny od mylnych wyobrażeń.

  Antyżydowska tradycja ma przecież za sobą ponad 2000 lat. Schematy i mity silniej przemawiają do nas niż racjonalne argumenty. A jaka jest rzeczywistość? Opowiada o niej Paul Spiegel, autor niezwykle kompetentny. Urodził się w 1937 r. w niemieckim Warendorfie. Okres nazizmu przetrwał w ukryciu w Belgii. Potem wrócił do Niemiec i pracował jako dziennikarz. W 2000 r. został wybrany przewodniczącym Centralnej Rady Żydów w Niemczech. Zmarł w 2004 r.

  Spiegel zaprzecza licznym stereotypom, wytworzonym w złej czy dobrej wierze. Pokazuje, że Żydzi są inni, ale nie są nam obcy, że są wspólnotą złączoną wspólną wiarą i losem.

  Paul Spiegel "Co znaczy koszerne?", Wydawnictwo KOS, Katowice 2009, str. 256, cena 26 zł

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo