Instrukcja obsługi... powodzi

  Instrukcja obsługi... powodzi

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szczegółowa mapa powodzi w Polsce powstanie w ciągu kilku lat. Będzie to swoista instrukcja obsługi żywiołu.
  Pokaże tereny zalewowe, ale także ewentualne głębokości i prędkości przepływu wody.
  Dzięki niej mieszkańcy będą wiedzieć czego się spodziewać. Dowiedzą się, czy po trzech dniach intensywnych opadów już zdecydować się na ewakuację wsi, czy wystarczy obłożenie wałów przeciwpowodziowych piaskiem. Dzienny opad na poziomie 20 litrów na metr kwadratowy może powodować zagrożenie podtopieniem, czy to tylko anomalia bez znaczenia dla danego terenu? Czy ryzyko związane z powodzią dla budowanego domu nad rzeką jest duże, czy wręcz przeciwnie, bo ostatnio wystąpiła z brzegów kilkaset lat temu?

  - Taka mapa obnaży do szpiku kości nasze nieprzygotowanie do obrony przed żywiołem. Zobaczymy jak na dłoni brak polderów w miejscach, gdzie być powinny oraz to, że wiele z tych które mimo wszystko są, zostały zabudowane nie tylko przez budownictwo indywidualne ale także duże zakłady przemysłowe - mówi Marianna Sasim, hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  W wypadku zagrożenia policja, straż, wojsko czy samorząd będą mogli właściwie ocenić sytuację i podjąć właściwe kroki zaradcze korzystając z gotowych recept.

  Ze wstępnych wycen wynika, że opracowanie będzie kosztować ok. pół miliarda złotych. To co prawda mniej niż koszty usuwania skutków tegorocznej powodzi i podtopień tylko na terenie województwa małopolskiego i śląskiego, ale wystarczająco dużo, by 12 lat od powodzi stulecia z 1997 roku nadal jej nie było. Prawdopodobnie, gdyby nie dyrektywa Unii Europejskiej, powstanie takiej mapy byłoby odkładane w czasie jak długo to możliwe.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo