Cenny zwodzony most w Siewierzu mógł pójść z dymem

  Cenny zwodzony most w Siewierzu mógł pójść z dymem

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Chluba miasta, wybudowany w ubiegłym roku za ponad 600 tys. zł most zwodzony na zamku siewierskim, mógł spłonąć.
  Pracownicy urzędu gminy odkryli, że ktoś próbował zniszczyć, jedyną taką na południu Polski, drewnianą konstrukcję. Wczoraj zgłoszono to policji.

  - Z oględzin wynika, że ktoś próbował podpalić drewniany słup, wspierający kładkę. W jego dolnej części znajdują się widoczne ślady osmalenia. Na szczęście drewno było dość mocno impregnowane, dlatego podpalaczowi, mimo że był dość uparty, nie udało się zniszczyć mostu - mówi Grzegorz Podlejski, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miasta i Gminy Siewierz.


  Konstrukcja wyjątkowego w skali kraju mostu (drugi taki jest jedynie w Malborku) nie została naruszona.

  - Zgłosiliśmy oczywiście sprawę policji i mamy nadzieję, że uda się znaleźć sprawców - dodaje Grzegorz Podlejski.

  Wandale przyspieszyli gminną decyzję o zainstalowaniu przy siewierskim zamku kamer. - Na razie szukamy wykonawców. Staramy się o pieniądze unijne na monitoring rynku, który obejmie też teren zamku. Będzie to kosztowało około 70 tysięcy złotych - dodaje Grzegorz Podlejski.

  A jest co chronić. Kładka drewniana wraz z mostem zwodzonym kosztowała bowiem aż 600 tysięcy złotych. Udało się ją wybudować tylko dzięki unijnemu dofinansowaniu.

  Złodzieje okradający zabytki, a zwłaszcza zabytkowe kościoły dają o sobie znać latem dość często. Dlatego też na monitoring zdecydowano się np. w najstarszym będzińskim kościele pw. Świętej Trójcy. Od około roku świątyni pilnują kamery. Kosztowało to kilka tysięcy złotych. Inicjatorem był proboszcz.

  - Zdecydowaliśmy się na monitoring wewnątrz kościoła, po tym jak zniszczono nam zabytkowy, XIX - wieczny witraż. Oczywiście trochę trwało zebranie pieniędzy, ale teraz mamy trzy kamery wewnątrz kościoła, które jak do tej pory skutecznie odstraszają potencjalnych złodziei - mówi ksiądz Andrzej Stępień, proboszcz parafii.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo