Ważne
  Morze w Radzionkowie

  Morze w Radzionkowie

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie trzeba jechać nad Bałtyk, żeby poczuć morski klimat. Wystarczy udać się jutro, w środę 15 lipca do Radzionkowa, gdzie odbędą się Dni Morza.
  Ci, którzy powątpiewali, że Radzionków zaprzestanie walki o dostęp do morza, pomylili się. Tego lata tutejsi urzędnicy będą przekonywali, że oddalone od Bałtyku o ponad 500 kilometrów górnośląskie miasto ma więcej wspólnego z morzem niż nam się wydaje.

  Pretekstem do zorganizowania takiej imprezy jest rocznica wodowania statku m/s Radzionków, które miało miejsce 15 lipca 1972 roku. Statek do przewozu rud żelaza miał 124 metrów długości i 17 szerokości. Został zbudowany w Stoczni Szczecińskiej dla Polskich Linii Oceanicznych. Po morzach pod nazwą miasta pływał 27 lat i obsługiwał głównie kraje Bliskiego Wschodu. Później statek pływał pod zagranicznymi banderami i zmieniał kilka razy nazwę. Zezłomowany został trzy lata temu.

  Zdjęcia drobnicowca "Radzionków" można dziś podziwiać już tylko w morskich albumach. Imię statku nadano na wniosek generała Jerzego Ziętka, ówczesnego wojewody katowickiego i przedwojennego naczelnika Radzionkowa. W mieście do dziś żyją osoby, które doskonale pamiętają dzień wodowania statku. Świadkiem tych wydarzeń jest m.in. Emilia Bacia, która została matką chrzestną jednostki.

  Z panią Emilią będzie można się spotkać w środę o godz. 18.30 w Centrum Kultury "Karolinka" (plac Jana Pawła II). Tutaj także godzinę wcześniej odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć podwodnych autorstwa Jacka Madejskiego. Na fotografiach będzie można zobaczyć wraki statków na dnie Morza Bałtyckiego. Z kolei ok. godz. 20.00 na placu Letochów w Radzionkowie zaplanowano koncert piosenki żeglarskiej w wykonaniu zespołu szantowego "Pchnąć w tę łódź jeża". Przy okazji na placu prezentowana będzie letnia oferta bałtyckich kurortów.

  W ramach Dni Morza w Radzionkowie na Księżej Górze odbędzie się konkurs na wykonanie rzeźby z piasku. O godz. 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej zaplanowano dla dzieci czytanie bajek o tematyce morskiej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama