Katowice, Będzin: Udaremniono przemyt stu tysięcy paczek...

  Katowice, Będzin: Udaremniono przemyt stu tysięcy paczek papierosów

  RP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali cztery kobiety i dwóch mężczyzn. Zatrzymane osoby podejrzane są o handel przemyconymi papierosami. Przejęto łącznie prawie 100 000 paczek papierosów z ukraińską i rosyjską akcyzą. Prawie 50 000 paczek nielegalnych papierosów zatrzymano w Cieszynie, w samochodach wyjeżdżających z Polski, pozostałe w wyniku przeszukań na terenie Katowic i Będzina.
  Przejęcie papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy, których łączną wartość szacuje się na prawie 800 tysięcy złotych było efektem współdziałania policjantów zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Dzięki ścisłej współpracy obu służb udało się ustalić miejsce i sposób wywozu z Polski do Czech nielegalnych papierosów, które zostały wcześniej przemycone zza wschodniej granicy.
  Papierosy przewożone były czterema samochodami: trzema osobowymi skodami i jednym dostawczym oplem. Do ich zatrzymania doszło w przygranicznym Cieszynie, zanim pojazdy opuściły terytorium naszego kraju. Paczki papierosów znajdowały się w bagażnikach pojazdów i na tylnych siedzeniach - przykryte kocami. Łącznie w czterech pojazdach funkcjonariusze ujawnili prawie 50 tysięcy paczek papierosów z ukraińską i rosyjską akcyzą. Kierowcami pojazdów były cztery młode kobiety w wieku od 23 do 34 lat - mieszkanki województwa śląskiego. Kobiety zostały zatrzymane. Wraz z nimi zatrzymano także dwóch mężczyzn. Starszy z zatrzymanych podróżował oplem drugi jechał w skodzie obydwaj zatrzymani są mieszkańcami województwa śląskiego. Jak wynika ze wstępnych ustaleń mieli oni doprowadzić cały transport papierosów do wyznaczonego miejsca. Eskortowana przez mężczyzn kolumna samochodów miała dojechać do Czech, gdzie nielegalny towar miał być odebrany, a następnie przetransportowany przez inne osoby do państw Europy Zachodniej, gdzie ich wartość mogłaby wzrosnąć nawet kilkakrotnie. Kobiety pełniąc funkcję kierowców miały otrzymać za kurs z Polski do Czech po 500 złotych. Podejrzewa się, że wybranie ich do prowadzenia pojazdów wypełnionych nielegalnym towarem było celowe. Organizator liczył prawdopodobnie, że kobietom łatwiej będzie uniknąć szczegółowej kontroli pojazdów przez patrole drogowe zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie.

  Przeszukania miejsc zamieszkania i garaży użytkowanego przez zatrzymanych mężczyzn (w Katowicach i Będzinie) doprowadziły do ujawnienia i zabezpieczenia kolejnych 50 tysięcy paczek papierosów. Prawdopodobnie była to kolejna partia przemyconych zza wschodniej granicy papierosów przygotowana do wywozu z Polski. Policjanci ustalają teraz okoliczności i skalę nielegalnego procederu, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama