Wakacje z korkami

  Wakacje z korkami

  Grażyna Dębała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na krajówkach i drogach ekspresowych w Sosnowcu, Jaworznie i Czeladzi trwają remonty i przebudowy dróg.
  Drogowcy postawili znaki ograniczające prędkość, z części dróg zdjęto asfalt, jazdę utrudniają zwężenia i wystające, ponad poziom sfrezowanej drogi, studzienki kanalizacyjne. Kierowcy stoją w korkach, klnąc na czym świat stoi. Niestety, przynajmniej do końca wakacji raczej nie mogą liczyć na poprawę sytuacji.

  Największym utrudnieniem jest remont sześciokilometrowego fragmentu ekspresówki (S86) z Sosnowca do Katowic.
  Każdego dnia tą trasą przejeżdża 40 tysięcy samochodów. Drogowcy co jakiś czas zmieniają organizację ruchu. Od poniedziałku jeździ się po pasach wewnętrznych trasy, co niektórych kierowców nieco zdezorientowało.

  - Robimy wszystko, żeby jak najmniej komplikować kierowcom życie. Są zwężenia, ale staramy się, żeby dwa pasy zawsze były przejezdne - zapewnia Dorota Marzyńska, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach.

  Na S86 drogowcy kładą nową nawierzchnię. Pojawią się nowe bariery energochłonne, oznakowanie pionowe i poziome. Inwestycja pochłonie prawie 28 mln zł. Niestety, wszystko jeszcze potrwa. Prace mają się zakończyć w listopadzie.

  Gorzej będzie na ulicy Grota-Roweckiego w Sosnowcu, gdzie remontowany jest wiadukt. Prace mają tam potrwać aż do listopada 2010 roku. Będą kosztowały 6,4 mln zł. Drogowcy zajęli też ul. Piłsudskiego, jedną z głównych ulic biegnących przez centrum. Wymiana nawierzchni potrwa tu do końca sierpnia i pochłonie 1 mln 324 tys. zł. Od kilku dni drogowcy pracują też na ulicy Braci Mieroszewskich w Zagórzu. Tu także za 2 mln 200 tys. zł wymieniana jest nawierzchnia. Potrwa to do połowy października.

  Spore utrudnienia czekają kierowców w Czeladzi w pobliżu centrum handlowego M1. Na Drodze Krajowej nr 86, w sąsiedztwie węzła z DK 94, remontowany jest wiadukt. Drogowcy zamknęli prawe skrajne pasy ruchu dla obydwu jezdni. Niestety, będzie jeszcze gorzej.

  - Kiedy demontowane będą elementy starej kładki, to ze względów bezpieczeństwa czasowo zamykany będzie ruch. Trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi. Wszystko zależy od tego, jak wykonawca zorganizuje pracę - podkreśla Marzyńska.

  W bardzo trudnych warunkach jeździ się też po Jaworznie, gdzie trwa przebudowa układu komunikacyjnego centrum miasta. DK 79, która biegła przez Śródmieście, została poprowadzona obrzeżami miasta. W centrum tymczasem sfrezowano asfalt. Prace będą trwały do października. Kosztują 25 mln zł. Organizacja ruchu zmienia się tam co kilka tygodni.

  - Ciągle pojawiają się nowe znaki, drogi są zamykane, albo stają się jednokierunkowe. Przenoszone są przystanki. Na ulicach panuje po prostu chaos. Nie da się jeździć - denerwuje się Mariusz Domaradzki z Jaworzna.

  W Jaworznie rozkopane centrum można ominąć jadąc Trasą Śródmiejską. W przypadku pozostałych remontów nie przewidziano objazdów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama