18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sternik europarlamentu

Marcin Twaróg
ARC
Jerzy Buzek już w pierwszym głosowaniu został wybrany nowym - trzynastym od chwili wprowadzenia wyborów bezpośrednich - przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Pierwszym Polakiem, a co więcej pierwszym przedstawicielem Europy Wschodniej. Pierwszym Ślązakiem, który zaszedł tak wysoko w europejskiej polityce. Jego zwycięstwo było nie tylko przekonujące, bo otrzymał 555 głosów na 713 oddanych, ale i spodziewane przez większość europosłów.

Griselda Pastor, hiszpańska dziennikarka specjalizująca się w sprawach europejskich, nie była zaskoczona samym wyborem, ale wynikiem bardzo. - To ogromne poparcie (najwyższe w historii), to realna siła, którą dysponuje Buzek. Staje się bardzo mocnym graczem na scenie europejskiej. Jego wybór bardzo wzmacnia pozycję Polski - twierdzi Hiszpanka.

Co oprócz splendoru i siły zyska Buzek? Robert Golański, bliski współpracownik ostatniego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zapowiada, że na kokosy nie ma co liczyć. - Biura są skromne, przewodniczący nie ma żadnych ekstra apartamentów do spania ani jakiś szczególnych dodatkowych luksusów - mówi. Buzek będzie więc jeździł służbową limuzyną bmw odziedziczoną po poprzedniku i latał rejsowymi samolotami. PE nie ma własnej floty lotniczej ani helikopterów.

- Na kogo głosowałem? Na mojego kolegę. Jesteśmy z tej samej uczelni. Pan Buzek co prawda kończył ją dwa lata później niż i ja i inny wydział, ale łączy nas koleżeństwo profesorskie. Przede wszystkim głosowałem na niego dlatego, że jest Polakiem - powiedział nam prof. Adam Gierek, który w niedawnych wyborach do europarlamentu był w województwie śląskim bezpośrednim rywalem prof. Buzka.

Wybór komisji skrutacyjnej i samo tajne głosowanie trwało prawie półtorej godziny. W tym czasie polski kandydat był wręcz oblegany przez zagranicznych europosłów, którzy za wszelka cenę chcieli się z nim przywitać i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Mimo że wynik wyborów był pewny, ogłoszenie było dla Jerzego Buzka wielkim przeżyciem.
- Aż zatkało mi dech w piersiach. Poczułem wzruszenie, ale i odpowiedzialność. Czy czuje ciążący na mnie ciężar obowiązków? Każdy ma swoje obowiązki - nauczyciel, dyrektor firmy. Jeśli chce się dobrze wykonywać swoje obowiązki, to trzeba się bardzo starać. Ale już wiem, że trudno będzie spełnić wszystkie oczekiwania - powiedział naszej gazecie Jerzy Buzek.

Podczas przemówienia inauguracyjnego Jerzy Buzek nieoczekiwanie skupił uwagę wszystkich na Śląsku. A to za sprawa figury św. Barbary - patronki Śląska i górników, którą podarował ustępującemu z funkcji przewodniczącego PE Hansowi-Gertowi Poetteringowi. Przemówienie inauguracyjne, podczas którego Buzek wiele miejsca poświecił idei integracji, uświadamianiu posłom, że Europejczycy nie znają zasad pracy parlamentu i dlatego mu nie ufają oraz potrzebie uchwalenia traktatu lizbońskiego, nie przez wszystkich zostało ciepło przyjęte. Nigel Farage -szef grupy Europa Demokracji i Wolności- aktywny przeciwnik traktatu, stwierdził, ze będzie robił wszystko, aby wszyscy uszanowali sprzeciw Irlandii wobec dalszej integracji europejskiej. Przestrzegł Buzka: -Jeśli będzie pan ignorował głos narodów Europy - Francji, Holandii i Irlandii - to zmieni pan Unię Europejską w taki związek, jaki pan zwalczał.

Był to jednak głos odosobniony i wprost "wybuczany" przez posłów, co podczas sesji plenarnych się nie zdarza. Wręcz odwrotnie parlament przyjął słowa Jerzego Buzka, który pierwsze owacje zebrał podczas przemówienia poprzedzającego głosowanie, już po kilku zdaniach na temat swej przeszłości politycznej, gdy w latach 80. zakładał Solidarność i walczył o wolność i prawa człowieka i obywatela, które są podstawą działalności Unii Europejskiej.

Większość liderów ugrupowań zgodnie podkreślała, że wybór Buzka na przewodniczącego to historyczna chwila dla integracji Europy. Joseph Daul (EPP) powiedział, że po raz pierwszy w Parlamencie Europejskim nie mamy podziału na wschód i zachód Europy. - Tworzymy jedną Europę i jej symbolem jest nasz przewodniczący - stwierdził.
Martin Schulz (SD) przyznał, że jest to historyczny moment. To, że Polak został przewodniczącym PE, a posłowie ze wschodniej i zachodniej Europy wspólnie zasiadają w parlamencie dowodzi, że "demokracja może stać się rzeczywistością, jeśli osoby takie jak pan wdrażają ją w życie" - zwrócił się do Jerzego Buzka.

Zgodnie z porozumieniem między socjalistami i chadekami, Buzek będzie kierować parlamentem przez 2,5 roku. Na drugą połowę kadencji przewodniczącym zostanie właśnie socjalista - Martin Schulz.

Jaką władzą dysponuje przewodniczący Parlamentu Europejskiego

Kompetencje przewodniczącego europarlamentu zbliżone są nieco do tych, które w krajowych realiach posiada marszałek Sejmu.

Zgodnie z tytulaturą stanowiska przewodniczy obradom PE - otwiera, zawiesza i zamyka jego posiedzenia. Do niego należy ponadto pilnowanie przestrzegania regulaminu i utrzymanie porządku na sali obrad, udzielanie głosu, ogłaszanie zamknięcie dyskusji, poddawanie wniosków pod głosowanie i ogłaszanie wyników głosowania. Przewodniczący rozstrzyga także o dopuszczalności zgłaszanych przez posłów poprawek, o pytaniach kierowanych do Rady i Komisji oraz o zgodności sprawozdań z Regulaminem Izby. Samemu może zabrać głos tylko w celu podsumowania dyskusji lub zdyscyplinowania mówcy. Jeśli chce brać udział w debacie, musi opuścić fotel przewodniczącego i występować jako szeregowy eurodeputowany. Poza salą posiedzeń rolą przewodniczącego jest reprezentowanie parlamentu podczas oficjalnych uroczystości międzynarodowych, a także w kontaktach z innymi organizacjami. MIW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!