Szukają śladów neandertalczyka w Jaskini Biśnik

    Szukają śladów neandertalczyka w Jaskini Biśnik

    Monika Ziółkowska

    Dziennik Zachodni

    Aktualizacja:

    Dziennik Zachodni

    Grupa studentów i naukowców z Uniwersytetu Toruńskiego i Wrocławskiego szuka w Jaskini Biśnik śladów praczłowieka. To najstarsze w Polsce miejsce, gdzie znaleziono ślady osadnictwa człowieka.
    - Od ponad dziesięciu lat na terenie parku Orlich Gniazd prowadzone są badania Jaskini Biśnik. Udało się już wykopać szczątki zwierząt, które kiedyś występowały na tym terenie i na które polowali neandertalczycy - mówi Ewelina Zagała, pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śl.

    Znaleziono m.in. szczątki niedźwiedzia jaskiniowego czy słonia stepowego. Szczątków neandertalczyka, do tej pory nie odnaleziono. Naukowcy mają jednak nadzieję, że dokonają historycznego odkrycia.

    - W trakcie procesów geologicznych, przez bardzo długi okres, jaskinia była zamieszkiwana przez człowieka. Ludzie zasiedlali ją i wskazują na to znalezione tu ślady. Są to między innymi szczątki narzędzi i ślady obozu przodków gatunku homo sapiens oraz palenisk. Najstarsze mają 400 tys. lat - wyjaśnia profesor Krzysztof Cyrek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

    Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

    Czytaj także

      Komentarze

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Najnowsze wiadomości

      Zobacz więcej

      Najczęściej czytane

      DZ poleca

      Wideo

      Gry On Line - Zagraj Reklama