Ważne
  Rybnicka bazylika do poprawki

  Rybnicka bazylika do poprawki

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Najwyższa świątynia na Śląsku, której 96-metrowe wieże królują nad regionem, w końcu doczeka się gruntownego remontu.
  Proboszcz Franciszek Musioł z Bazyliki pod wezwaniem św. Antoniego dostał blisko 5 milionów złotych z Unii Europejskiej na modernizację kościoła.

  Pieniądze na remont niszczejących murów przyszły w dobrym momencie, bo już są w tak kiepskim stanie, że proboszcz, nie czekając na dotację, postanowił zaciągnąć kredyt, który pozwoliłby sfinansować prace. Teraz zamiast parafian, za naprawę wiekowej świątyni zapłaci Bruksela.
  - Nie mogę się doczekać rozpoczęcia robót - cieszy się proboszcz Franciszek Musioł.

  Ulgi nie kryją także parafianie. - Od dawna z niepokojem spoglądałam na kościół. Obawiałam się, że zanim znajdą się miliony na jego remont, mury całkowicie się rozsypią. A przecież Bazylika to jedno z najważniejszych miejsc dla rybniczan. To tutaj obchodzimy najważniejsze uroczystości państwowe i kościelne - mówi Sylwia Jaworska.

  Od kilku dni wokół jednego z najstarszych kościołów w regionie rozstawiane są rusztowania i krzątają się robotnicy. A roboty jest co niemiara. Neogotycka Bazylika zbudowana jest z cegły tzw. dziurawki, która wchłania wodę. Zimą, podczas mrozów, cegły pękają i co rusz z wieży i murów sypią się ich kawałki. Z powodu takiego zagrożenia wierni nie mogą korzystać z dwóch bocznych wejść.
  Obecnie w najgorszym stanie są dwie wieże i mur wokół świątyni.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama