Łazienka w Żorach, pokój w Warszowicach

  Łazienka w Żorach, pokój w Warszowicach

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jesteśmy żorzanami czy mieszkańcami Warszowic w gminie Pawłowice? - to pytanie zadaje sobie kilka rodzin mieszkających przy ul. Szoszowskiej, przez których posesje biegnie granica między dwiema miejscowościami.
  - Nasz dom znajduje się jeszcze w Żorach, ale część ogrodu jest "warszowicka" - mówi Marcelina Szkołda. - My to mamy jeszcze pół biedy, bo przynajmniej wiemy, gdzie mieszkamy. Gorzej mają nasi sąsiedzi, którzy wchodząc do kuchni stąpają po żorskiej ziemi, a odpoczywając w dużym pokoju, znajdują się już w Warszowicach. To obłęd - mówi Marcelina Szkołda.

  Szkołdowie zdążyli już przyzwyczaić się do nietypowej sytuacji. Nie przeszkadza im to, że idąc nakarmić psa, przekraczają granicę między miastem a wsią.

  - Bardziej dokucza nam fakt, że musimy płacić podatki od nieruchomości zarówno w żorskim, jak i pawłowickim urzędzie. Więcej płacimy Żorom, 200 złotych co trzy miesiące. W Pawłowicach o kilkadziesiąt złotych mniej. Sporo z tym zachodu. Chcielibyśmy, aby w całości przygarnęły nas Żory - dodaje.

  Urzędnicy postanowili w końcu zrobić porządek z granicami wytyczonymi "po łebkach" wiele lat temu.

  - Sprawa ma swój początek w 1975 roku, gdy podczas ogólnokrajowej reformy związanej z likwidacją powiatów ukształtowały się też granice Żor - wspomina Daniel Wawrzyczek, wiceprezydent Żor, dodając, że przez lata nikt specjalnie nie interesował się problemem żorskich i warszowickich mieszkańców pogranicza.

  Urzędnicy jednej i drugiej gminy obudzili się w ubiegłym roku przy okazji remontu drogi krajowej nr 81.

  - Otrzymaliśmy pismo z Urzędu Gminy Pawłowice, w którym poproszono nas, byśmy wyremontowali zniszczoną przez kierowców omijających naszą "wiślankę" ulicę Warszowicką. Tymczasem ta nie należy do nas, więc odpisaliśmy, że możemy ją przejąć - mówi Wawrzyczek.

  Co prawda Pawłowice nie zamierzały oddać Warszowickiej, ale stwierdziły, że z chęcią rozstaną się z ulicami: Szoszowską, Błękitną i Nepomucena. Żory z chęcią je przygarną.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama