Nie krzykiem, ale sprytem

  Nie krzykiem, ale sprytem

  Rafał Musioł

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Licytacja śląskości w ostatnich dniach przybiera momentami formy wręcz kuriozalne.
  Macherzy od poczucia lokalnego patriotyzmu kolejne pomysły wyszarpują z rękawa i odpalają w rytmie szalonego pokazu politycznych fajerwerków, starając się określić ile tak naprawdę jest cukru w cukrze, czyli śląskości w mieszkańcach naszego regionu. Osobna kasa, osobna polityka gospodarcza, w najbardziej skrajnej postaci być może osobna polityka zagraniczna (wyobrażacie sobie to huczne otwarcie ambasad w Zagłębiu czy w Częstochowie?)... I wszystko najchętniej ciągnięte z wysokiego c, w szumie sztandarów, podlane sosem historycznej krzywdy. Bo najprostsze pomysły - może za wyjątkiem śląskiego elementarza - jak chociażby pisane gwarą jadłospisy w najpopularniejszych restauracjach czy miejskie drogowskazy wiodące do miejsc niekoniecznie historycznych, ale za to najbarwniejszych, nie mają już takiej mocy propagandowej.


  A przecież zamiast potrząsać szabelką na wyimaginowanych granicach i podpierać poczucie tożsamości liczbą wpisów w stosownych spisach i ankietach, trzeba raczej użyć sprytu. Ileż razy historia dowodziła, w myśl nieśląskiego niestety powiedzenia, że im ciszej pójdziesz tym dalej zajdziesz? Właśnie w tym kontekście sięgnę na sportową półkę. Po co śmiertelnie poważnie snuć wizje powołania piłkarskiej reprezentacji Śląska, która mogłaby co najwyżej grywać z kadrą Katalonii, pozbawionej zresztą ze względów finansowych gwiazd wielkiej Barcelony? Znacznie lepszy efekt przyniosłoby wyeksportowanie do stolicy postaci wielkiego formatu, aby tam walczyły o śląskie interesy.

  No tak, ale skąd wziąć drugiego Mariana Dziurowicza, który nawet taką spróchniałą strukturę, jaką jest PZPN, potrafił wziąć krótko za twarz? No właśnie - tu jest pies pogrzebany. Bo krzyk przychodzi z łatwością, ale szacunku i charyzmy nim zdobyć nie sposób.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I krzykiem i sprytem

   śląski macher (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   Troche spokojniej.Niech Pan nie wpada w histerię. Co w tym dziwnego ,
   że zwolennicy przyrócenia autonomii organizują manifestację ,przecież
   żyjemy w demokratycznym kraju . Ambasady w...rozwiń całość

   Troche spokojniej.Niech Pan nie wpada w histerię. Co w tym dziwnego ,
   że zwolennicy przyrócenia autonomii organizują manifestację ,przecież
   żyjemy w demokratycznym kraju . Ambasady w Częstochowie pewnie nie będzie ale np.przedstawicielstwa gospodarcze w Brukseli,Berlinie,Londynie czemu nie.Czy napewno tylko chodzi o wydumane historyczne krzywdy czy przede wszystkim o konflikt interesów.Polecam lekturę artykułu Pana koleżanki redakcyjnej o NFOZ.Prace na Śląsku nad kodyfikacją języka śląskiego,powstanie szlaku Śląskich Zabytków Techniki,występowanie
   w akcjach w celu uratowania wielu innych zabytków tego chyba nie można uznać za wymachiwaniem szabelką.Jeżeli chodzi o podpieranie tożsamości regionalnej,pewnie zaszokował Pana wynik sondażu w DzZ w którym ponad 70% opowiedziała się za autonomią.Prawdziwą ikoną sportową Katalonii jest oczywiście FC Barcelona, możemy na razie tylko pomarzyć żeby któryś ze śląskich klubów osiągnąl zbliżony poziom ale chyba nie radzi nam Pan , żeby najlepsi śląscy piłkarze grali wyłącznie w Legii Warszawa.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama