22 lipca bez polityki, to tylko kolejny dzień lata

  22 lipca bez polityki, to tylko kolejny dzień lata

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ulica 22 Lipca w Jaworznie do pięknych nie należy, ale hałasu o nią w mieście najwięcej, zwłaszcza gdy zbliża się kolejna rocznica podpisania Manifestu PKWN.
  W tym roku mija 65 lat od ogłoszenia słynnej odezwy Stalina do narodu polskiego, potępiającej Rząd RP na uchodźstwie i stanowiący Krajową Radę Narodową. Dla Teresy Ryby, mieszkanki dzielnicy Dąbrowa Narodowa to najlepsza okazja, żeby znowu przypomnieć o hańbie, jakim jest nazwa ulicy. Miała nadzieję, że tym razem radni już na pewno się zawstydzą.

  - Ale dzisiaj znowu dzwoniłam do rady miejskiej z pytaniem, kiedy zmienią nazwę 22 Lipca. Nie usłyszałam żadnych konkretów - denerwuje się pani Teresa, miejscowa działaczka społeczna.

  Bardzo zawiodła ją "ustawa o usunięciu symboli komunistycznego panowania z życia publicznego w RP", bo nie weszła w życie.
  Nie może zrozumieć, dlaczego Jaworzno wciąż upamiętnia komunistyczne święto, chociaż od zmiany ustroju minęło 20 lat. Od lat walczy o to, żeby doszło do zmiany kompromitującej nazwy. Bez skutku. W dodatku sojuszników w swoich zmaganiach nie ma zbyt wielu.

  - Nazwa powinna zostać, żeby młodsze pokolenie pamiętało, jaka była polska historia - uważa nawet właściciel sklepu na początku ulicy.

  Teresa Ryba pisze systematycznie w tej sprawie listy do prezydenta i radnych. W ostatnim znowu domaga się zmiany nazwy na inną, a konkretnie na Józefa Kępki, sołtysa z początków XX wieku. Zapewnia, że jest to wniosek "mieszkańców Dąbrowy Narodowej, którzy mieszkają tu od dziada-pradziada i doceniają wybitne zasługi Józefa Kępki, człowieka zacnego, uczciwego, bogobojnego".

  - Data naszego pohańbienia narodowego, a na drugiej stronie ojciec dwóch kapłanów, inicjator budowy kościoła i plebani, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, fundator krzyża w środku wioski. Jakie tu może być wahanie? Wybór patrona ulicy może być tylko jeden - przekonuje pani Teresa.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   22-go lipca pozostanie dniem odrodzenia Polski

   ~~. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Naród uzyskał trzy podstawowe prawa. Prawo do pracy, prawo do bezpłatnej nauki i do bezpłatnej pomocy lekarskiej. To są stwierdzenia nie do podważenia, plusów możnaby wymieniać tysiące.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama