Superskansen w Katowicach

  Superskansen w Katowicach

  Maria Zawała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jadąc wczoraj do pracy usłyszałam w radiu sondę przeprowadzoną przez dziennikarzy wśród kwiatu polskiej młodzieży ulicznej na temat, z czym kojarzy jej się PRL.
  Temat pojawił się na okoliczność 22 lipca, który to dzień właśnie wczoraj przemknął przez kalendarz. Jakież było moje zdziwienie, gdy jedna z przedstawicielek new generation odpowiedziała z rozbrajającą szczerością ... PRL? - to chyba skrót jakiś, ale nie wiem od czego.

  Nie potrzeba być Sherlockiem Holmesem, by wyobrazić sobie, iż głos rozmyślający o PRL-u jak o jednej z wojen punickich należeć musiał do istoty poniżej 20. roku życia. W pierwszej chwili nawet się ucieszyłam, że rośnie nam pokolenie, które już czasów komunizmu i ludowej Rzeczpospolitej nie pamięta, bo i co tu pamiętać - puste półki, czarno-białe telewizory, stan wojenny. Był kiedyś nawet taki dowcip. Co by było w Polsce, gdyby nie było PRL-u? Odpowiedź brzmiała - wszystko.

  Z drugiej strony to jednak bardzo smutne, że ktoś może nie znać tak niedawnej historii własnego kraju. Może to wyłącznie wina zwojów mózgowych owej panienki, które nie są w stanie przyswoić niczego innego poza przebojami Dody, wzorami tipsów i kolorystyką pasemek na blondwłosach, ale nie jestem tego taka pewna. Tak czy owak przypadek kompletnej dziejowej amnezji w wykonaniu owej nastolatki natchnął mnie myślą, że coś powinno się w tej materii zrobić. I nagle doznałam olśnienia. Wszystkich, którzy nie pamiętają jak wyglądał PRL, należy przywozić na wycieczki do stolicy Górnego Śląska! W Katowicach wszystko się zachowało!

  Dziękim śmiałym wizjom kolejnych prezydentów z Piotrem Uszokiem na czele, miasto, przy odrobinie promocji, mogłoby nawet stać się turystyczną gratką dla Europejczyków. Na oprowadzaniu wycieczek po PRL-owskim skansenie można by też zrobić kapitalistyczny biznes.

  Młodzi oglądaliby, stojąc na katowickim Rynku, jak wyglądało polskie miasto w czasach komuny. Emeryci, tęskniący za PRL-em, tanim kosztem odbywaliby podróże życia, z przystankiem na dworcu PKP. Zagranicznym turystom wyjazd do Katowic reklamowałoby się jako PRL all inclusiv - niezapomniana podróż w czasie. Nocny spacer po mieście aspirującym do tytułu europejskiej stolicy kultury wliczony w cenę jako survival. No i najważniejsze. Władze Katowic na inwestycje w kolejne projekty przebudowy miasta nie musiałyby wydać ani złotówki. Jak w PRL...

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama