Krzysztof Kamil Baczyński na monetach

  Krzysztof Kamil Baczyński na monetach

  MU

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Krzysztof Kamil Baczyński, słynny poeta pokolenia Kolumbów - patron ulicy, na której znajduje się obecnie siedziba Polski Dziennika Zachodniego - został upamiętniony na okolicznościowej monecie wydanej przez Narodowy Bank Polski z okazji 65. rocznicy Powstania Warszawskiego.
  Z tej okazji Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu aż trzy nowe monety.
  - Jako pierwsza ukazała się wczoraj dwuzłotówka wykonana ze stopu Nordic Gold, zaś jutro ukażą się dwie srebrne 10-złotówki platerowane złotem - informuje Bartosz Łuczywo z katowickiego oddziału NBP. - Wszystkie monety zaprojektowała Roussanka Nowakowska. Poza Krzysztofem Kamilem Baczyńskim znajdzie się na nich Tadeusz Gajcy.

  Wczoraj w Warszawie w okolicach gmachu NBP od strony placu Powstańców oraz od ul. Świętokrzyskiej pojawili się chłopcy przebrani za gazeciarzy. Rozdawali przechodniom okolicznościowe ulotki w formie gazety powstańczej. - Również z okazji emisji monet, w piątek 24 lipca o godz.
  12:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie odbędzie się - otwarta dla mediów - uroczystość z udziałem powstańców, ich rodzin, kombatantów i harcerzy - dodaje Bartosz Łuczywo. - W spotkaniu weźmie udział prezes NBP Sławomir Skrzypek.

  To nie pierwsza tego typu akcja organizowana przez NBP. Bank, dbający przede wszystkim o dobrą kondycję złotego, stara się również edukować - i temu też służą emisje monet z okazji ważnych historycznych rocznic.

  Poeci: Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Gajcy walczyli i zginęli w Powstaniu Warszawskim. Monety z ich wizerunkiem zostały wybite w nakładzie 100 tysięcy sztuk każda. Obie są platerowane złotem. Dostępne będą we wszystkich oddziałach okręgowych NBP i wybranych sklepach numizmatycznych, w cenie 72 zł za sztukę.

  Moneta dwuzłotowa, wykonana ze stopu Nordic Gold, została wybita w nakładzie 1 400 000 sztuk. Jej rewers przedstawia budynki Muzeum Powstania Warszawskiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama