Zdjęcia Józefa Ligęzy w Muzeum Śląskim

  Zdjęcia Józefa Ligęzy w Muzeum Śląskim

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Józef Ligęza zrobił w życiu około 200 tys. zdjęć, z czego na wystawie w Muzeum Śląskim w Katowicach zmieścić się mogło ledwie 120.
  Są to jednak prace fascynujące - nie tylko obrazują 50 lat pracy twórczej znakomitego fotografa, ale i pokazują jak bardzo zmieniła się przez to półwiecze otaczająca nas rzeczywistość.

  Wśród prezentowanych fotogramów znalazły się np. zdjęcia z rozbiórki Huty Marta, która stała jakieś 400 metrów od dzisiejszej siedziby Muzeum Śląskiego, a na której miejscu wyrosło nowe śródmieście Katowic.

  Ekspozycja nosi tytuł "Life znaczy życie". Life to fotografia wykonywana "na gorąco", niejako w biegu. Zdjęcia Józefa Ligęzy nie są jednak stricte dokumentalnym zapisem rzeczywistości. Artysta, mimo iż nie eksperymentuje ani z formą, ani z techniką, ma jakiś dodatkowy zmysł obserwacji, dzięki któremu w swoich wędrówkach z aparatem trafia na wyjątkowe sytuacje i niezwykłych ludzi. W dodatku zapisuje te sytuacje jako ciąg zdarzeń, a nie pojedynczy incydent.

  Z jednakowym zapałem portretuje ludzi, jak i krajobrazy, czego dowodem piękny cykl zdjęć z tureckiej Kapadocji. Najczulej fotografuje jednak ludzi starych i dzieci, bo - jak mówi - to istoty najmniej zdolne do czynienia krzywdy i najbardziej szczere w okazywaniu emocji. Wystawa jest czynna do końca września.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama