Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pastor zachęca turystów i górali do odwiedzania leśnych kościołów

Łukasz Klimaniec
W jednym z czerwcowych nabożeństw na stokach Równicy uczestniczyło ponad 1600 osób
W jednym z czerwcowych nabożeństw na stokach Równicy uczestniczyło ponad 1600 osób gabriela lorek
W niedzielę o godz. 17 na górze Kotarz przy Ołtarzu Europejskim odbędzie się plenerowe nabożeństwo. To najnowszy sposób na promowanie wypoczynku w górach, który proponuje wiernym ks. Jan Byrt, proboszcz parafii ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu.

Duchowny zamierza przyciągnąć turystów i mieszkańców Beskidów na leśne górskie polany przez organizowanie nabożeństw w tzw. leśnych kościołach znajdujących się w wielu rejonach. To pozostałość z okresu kontrreformacji.

W niedzielę duchowny zamierza wspólnie z turystami i parafianami dziękować za wybór Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego. Na nabożeństwo został zaproszony Jerzy Buzek, ale nie wiadomo jeszcze czy przybędzie.

Inicjatywą odprawiania górskich nabożeństw ks. Byrt chce zainteresować także innych księży.

- Czasem człowiek chciałby gdzieś wybrać się w góry z rodziną, ale zastanawia się gdzie. A mało mieszkańców Beskidów i ze Śląska chodzi w góry. Czasem przyjadą autem, rozpalą grilla przy drodze i siedzą. A wyprawa na takie nabożeństwo byłoby świetną formą aktywnego wypoczynku. Teraz w lasach mamy bardzo wiele borówek. Idąc na takie nabożeństwo warto wziąć ze sobą słoik - zachęca ks. Byrt.

W Beskidach znajduje się kilka tzw. leśnych kościołów, przy których okazjonalnie odbywają się nabożeństwa. Jeśli już są, gromadzą rzesze ludzi - nie tylko parafian, ale też turystów. Leśne kościoły znajdują się m.in. na Równicy w Ustroniu, w sąsiedztwie bielskich Błoni, w Jaworzu, w Ostrem, Wiśle i Czantorii.

Sabina Bugaj, szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury Promocji i Informacji w Szczyrku, uważa, że popołudniowe nabożeństwa zachęcające do wyprawy w góry to znakomity pomysł.

- Zauważamy odrodzenie turystyki pieszej. Od trzech lat coraz więcej ludzi, nie tylko starszych, ale i młodzieży, dzieci, wręcz całe rodziny, spaceruje w górach. Żyjemy w regionie, który kojarzy się z głęboką wiarą, górale to ludzie wierzący. A organizowanie nabożeństw w plenerze to znakomity sposób uatrakcyjnienia naszej miejscowości i regionu - przyznaje. Bugaj dodaje, że coraz więcej osób dopytuje o książeczki Górskiej Odznaki Turystycznej, która wcale nie wyszła z mody, a zdobywanie pieczątek w schroniskach nadal cieszy się zainteresowaniem.

Ryszard Stanclik z parafii ewangelicko-augsburskiej w Jaworzu, zwraca uwagę, że organizowanie nabożeństw w leśnych kościołach co niedzielę jest trudnym przedsięwzięciem. - Po pierwsze, trzeba zwrócić się do księży, czy będą mieli na to czas. Wiadomo, że mają swoje obowiązki. Pomysł jest ciekawy, ale początki pewnie byłyby trudne - uważa. Jego zdaniem większe szanse powodzenia miałyby nabożeństwa organizowane raz w miesiącu.

Po wakacjach zostanie otwarty Ekumeniczny Szlak Medytacji Biblijnej. Poprowadzi z Białego Krzyża na przełęczy Salmopolskiej do Ołtarza Europejskiego na Kotarzu. Na szlaku znajdą się stacje biblijne oraz ważący 1,5 tony głaz z wyrytymi drzwiami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!