W Katowicach miał być dworzec, będzie centrum handlowe...

  W Katowicach miał być dworzec, będzie centrum handlowe (zobacz film)

  Dorota Niećko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Katowicach miał być dworzec, będzie centrum handlowe (zobacz film)
  1/6
  przejdź do galerii

  ©arc. inwestora

  Prace ruszą na początku w 2010 roku. Z nowego dworca mamy skorzystać już w pierwszej połowie 2012 roku, dokładnie za 1042 dni. Galeria handlowa, która przy nim stanie, zostanie oddana do użytku później. Niestety, perony i dojście do nich kolej chce remontować samodzielnie dopiero po roku 2012.

  Centrum miasta zamieni się w gigantyczny plac budowy. Kłopoty będą mieli pasażerowie autobusów zatrzymujących się na placu Szewczyka, kierowcy, którzy przejeżdżają ul.
  Dworcową i, przede wszystkim, pasażerowie kolei. Dlaczego? Bo na czas przebudowy ruch pociągów na katowickim dworcu ma być zachowany, ale jednocześnie na placu Szewczyka i ul. Dworcowej będzie plac budowy. Tymczasowe miejsce obsługi pasażerów, czyli np. kasy, mają być na placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej i... pod peronem IV, dzisiaj chyba najgorzej wyglądającym miejscu dworca. W planach jest także... tymczasowy dworzec kontenerowy. I chociaż Andrzej Wach, prezes PKP SA, zapewnia, że będzie dbać o to, by pasażerowie byli obsługiwani w dobrych warunkach, prawdopodobnie chaosu nie da się uniknąć.

  Ci, którzy jeżdżą autobusami, muszą się przygotować na to, że będzie trzeba szukać ich aż na ulicy Sądowej. Kierowcy zaś będą mieli trudniej, bo ulica Dworcowa ma "zapaść się pod ziemię" (ma być dwukierunkowa, w tunelu, który zacznie się przy Słowackiego, a skończy w okolicach ul. Pocztowej). Podobnie jak nowy dworzec autobusowy (całkowicie schowany pod ziemią, przesunięty w stronę ul. Młyńskiej) i dwupoziomowy parking na 1200 samochodów o powierzchni 33 tys. m kw.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   extra kasa w $

   Rysiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 88 / 81

   dodatkowy zarobek przy ocenianiu stron: za rejestrację otrzymujesz 6$, ocena każdej strony od 1$.

   -> http://t*******/praca_ocena

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taki twór wśród zabytkowych kamienic

   matula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 97 / 79

   nie wiem czy naszej władzy brak wyczucia i smaku pozwala na takie postepowanie. Pasażerowie którzy pierwszy raz przekroczą próg DWORCA KOLEJOWEGO zobaczą dwa światy -piękne stare kamienice a pośród...rozwiń całość

   nie wiem czy naszej władzy brak wyczucia i smaku pozwala na takie postepowanie. Pasażerowie którzy pierwszy raz przekroczą próg DWORCA KOLEJOWEGO zobaczą dwa światy -piękne stare kamienice a pośród nich "STACJĘ KOSMICZNĄ" i to ma podniesc prestiż miasta? Ja nie jestem architektem,ale nie wiem czy nie byłoby łatwiej a może i taniej odrestaurować nasz piękny STARY DWORZEC ,przecież obecnie liczba podróżujących bardzo zmalała i myślę że powierzchnia starego dworca byłaby wystarczająca i zachowana byłaby spójność z otoczeniem.Co o tym myślicie? A gdyby pójść dalej to na miejscu obecnego obskurnego dworca można by rozszerzyć komunikację miejską-przenieść komunikację PKS-dołączyć komunikację międzynarodową i było by wszystko w jednym miejscu ,nie trzeba by było biegać z bagażem przez zatłoczone ulice Katowic. Teren mogłyby rozdzielać pasy zieleni......Mamy zdolnych architektów może któryś zaprojektuje coś takiego i niech to będzie poddane ogólnej ocenie i akceptacji póki jeszcze jest czas żeby coś zmienić............zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zabiorą nam przestrzeń

   grzanek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 90 / 84

   Zostanie zabrana nam duża otwarta przestrzeń w centrum miasta.
   Otwarta przestrzeń zachęca do przyjrzenia się miastu. Teraz wysiadający na dworcu PKP będą przytłoczeni budynkami.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O zmianach w Katowicach

   wwwojtek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 94 / 83

   Zgoda na wybudowanie centrum handlowego w najbardziej wartościowej częsci całych Katowic nie powinna się zdarzyć. Urzędnicy nie są w stanie negocjować z potężnymi inwestorami. Przykład: biurowiec...rozwiń całość

   Zgoda na wybudowanie centrum handlowego w najbardziej wartościowej częsci całych Katowic nie powinna się zdarzyć. Urzędnicy nie są w stanie negocjować z potężnymi inwestorami. Przykład: biurowiec Altus, który wygląda na niedokończony strasząc swoją elewacją (jej brakiem) albo SCC, które dumnie nosi nazwę "centrum miasta Silesia" a jest przykładem kompletnie nieprzyjaznej mieszkańcom zabudowy, bez infrastruktury społecznej (darmowej, ogólnodostępnej).
   Najstraszniejsze jest niezdawanie sobie sprawy z ogromnej krzywdy wyrządzanej miastu na zawsze. Katowice zaczynają być klasycznym przykładem miasta zglobalizowanego, którego w zasadzie nie można odróżnić od innych. Tracimy wszelkie elementu wyróżniające nas. Z czego jak z czego, ale z tego należy sobie zdać sprawę. Nie załatwią tego 3 odrestaurowane maszyny górniczne stojące przed SCC czy zachowanie kielichów starego dworca. Inwestorzy wręcz śmieją się nam w twarz, bo te rzeczy wyglądają potem niczym kwiatek do kożucha.
   Tw hipermarkety w centrach miast powodują tylko jakotakie zadowolenie meiszkańców, którzy mają blisko an zakupy. ALe wszystko to kosztem utraty indywidualizmu miasta.
   Trzeba pamiętać, że dziś na całym świecie ceni się rzeczy oryginalne, wyjątkowe. Takie, do których warto pojechać, żeby zobaczyć cos nowego. Takie, w których warto zainwestować ze względu na prestiż.
   A Katowice stają się miastem "przelotowym" (moje własne określenie). W środku miasta mamy drogę szybkiego ruchu (DTŚ), ogromne i nijakie centrum handlowe (SCC) i coraz mniejszą ilość infrastruktury społecznej.
   Odejdę nieco od tematu, ale podam przykład świetnie ilustrujące charakter zmian w Katowicach. Podczas budowy DTŚ niemal zupełnie olano sprawę ścieżek rowerowych. Niby jest kilka odcinków ścieżek, ale mam wrażenie, że ktoś za ich pomocą wypełnił tylko statystykę. One po prostu nie nadaja sie do używania przez ich brak ciągłości, brak osobnych przejazdów przez sygnalizacje świetlne, brak lub niekompletne oznakowanie. W świadomości Kaotwiczanina powstaje jedno skojarzenie: kupic auto i odgrodzić sie od tego syfu. Do czego ten brak myślenie doprowadzi, nie chcę myśleć. Idziey w zupełnie innym kierunku niż kraje zachodu, gdzie ludzi sie zachęca do wsiadania na rowery. U nas sie buduje nowe drogi, parkingi i ogranicza komunikacje miejską.

   Żeby moja krytyka była konstruktywna zachęcę do jednej rzeczy: zacząć słuchac mądrych mieszkańców i niezależnych specjalistów np. z e śląskich uczelnizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dworzec czy hipermarket ?

   Porażka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 90

   Najśmieszniejsze jest to że część stricte dworcowa pozostanie bez zmian. Nadal odkryte perony , torowiska w środku miasta i menele ze wszystkich stron Polski. Aha! Zapomniałem jeszcze o latrynie...rozwiń całość

   Najśmieszniejsze jest to że część stricte dworcowa pozostanie bez zmian. Nadal odkryte perony , torowiska w środku miasta i menele ze wszystkich stron Polski. Aha! Zapomniałem jeszcze o latrynie na Placu Młodzieży Powstańczej, która nadal po zmroku będzie tonąć w ciemnościach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dworzec

   zzz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 98 / 85

   Pasuje do miasta, jak kupa do buta: Jest brzydkie i jeszcze na dodatek śmierdzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Projekt dworca PKP Katowice

   Anda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 94

   Wszystko pasuje jak dres do krawata. Obecny dworzec wygląda przy tym jak perełka.
   Jak wyglądałoby centrum Warszawy z torami na powierzchni i gęstą zabudową halami „fabrycznymi”?
   A kto...rozwiń całość

   Wszystko pasuje jak dres do krawata. Obecny dworzec wygląda przy tym jak perełka.
   Jak wyglądałoby centrum Warszawy z torami na powierzchni i gęstą zabudową halami „fabrycznymi”?
   A kto się tym przejmuje w Katowicach?
   Ciekawe, że nie ma kilku innych pomysłów tylko taki horror.
   Zdecydowanie na "nie" jak architekt Robert Konieczny
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama