Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie muzealników na temat Częstochowy

Piotr Piesik
Dyrektor muzeum Janusz Jadczyk jest dumny z nabytku
Dyrektor muzeum Janusz Jadczyk jest dumny z nabytku fot. piotr piesik
W zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie odnaleziono uważany dotąd za zaginiony katalog artystycznej części wielkiej wystawy przemysłu i rolnictwa ziem polskich, zorganizowanej w 1909 roku w Częstochowie.

Wydawnictwo odszukała Katarzyna Sucharkiewicz, kierownik Działu Sztuki Muzeum Częstochowskiego, przygotowując wystawę jubileuszową pt. Sztuka Młodej Polski - Młoda Polska Sztuka.

- To naprawdę sensacyjne odkrycie, ponieważ to niezwykle cenny dokument. Po raz pierwszy mamy możliwość dokładnego, wręcz szczegółowego odtworzenia tej ekspozycji, jej kształtu i zakresu tematycznego - mówi Katarzyna Sucharkiewicz.

Wielka wystawa w 1909 roku była prawdziwą manifestacją możliwości ziem polskich, znajdujących się pod zaborami. Oprócz ekspozycji dotyczących wyrobów przemysłowych, rzemiosła oraz rolnictwa stały okazałe pawilony z tzw. Domem Sztuki, mieszczące tysiące dzieł najwybitniejszych polskich artystów, w czterech głównych działach: architektury, malarstwa, rzeźby i zdobnictwa.

Katalog wystawy z 1909 roku, niewielkiego formatu, wręcz niepozorne wydawnictwo, ukazał się w 1909 r. jako dodatek do pisma "Architektura - Przegląd Techniczny". Zawiera wykaz prac prezentowanych na wystawie - od nazwisk autorów po tytuły i tematykę dzieł. To zarazem swoisty przewodnik po wystawie.
Jest tym bardziej cenny, ponieważ okazało się, że do tej pory opisując ekspozycje artystyczne w Domu Sztuki pomijano wiele znamienitych nazwisk twórców. Choćby Vlastimila Hofmana, syna Czecha i Polki, wybitnego malarza symbolistycznego.

Do naszych czasów zachował się najprawdopodobniej tylko jeden egzemplarz katalogu.
Przygotowując się do obchodów stulecia wielkiej wystawy, żmudnie poszukiwano tego wydawnictwa. Dotąd bez powodzenia.

Jak twierdzi rzecznik muzeum Kinga Mieruszyńska, odnaleziony katalog wzbudza wielkie emocje w środowiskach związanych z polską sztuką sprzed stu lat. Muzeum odbiera liczne sygnały z instytucji kultury w całej Polsce o planowanych badaniach naukowych na podstawie tego dokumentu.
Katarzyna Sucharkiewicz podjęła się już jego naukowego opracowania, zaś w muzeum jest dostępna wersja elektroniczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!