Sensacyjne odkrycie muzealników na temat Częstochowy

  Sensacyjne odkrycie muzealników na temat Częstochowy

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie odnaleziono uważany dotąd za zaginiony katalog artystycznej części wielkiej wystawy przemysłu i rolnictwa ziem polskich, zorganizowanej w 1909 roku w Częstochowie.
  Wydawnictwo odszukała Katarzyna Sucharkiewicz, kierownik Działu Sztuki Muzeum Częstochowskiego, przygotowując wystawę jubileuszową pt. Sztuka Młodej Polski - Młoda Polska Sztuka.

  - To naprawdę sensacyjne odkrycie, ponieważ to niezwykle cenny dokument. Po raz pierwszy mamy możliwość dokładnego, wręcz szczegółowego odtworzenia tej ekspozycji, jej kształtu i zakresu tematycznego - mówi Katarzyna Sucharkiewicz.


  Wielka wystawa w 1909 roku była prawdziwą manifestacją możliwości ziem polskich, znajdujących się pod zaborami. Oprócz ekspozycji dotyczących wyrobów przemysłowych, rzemiosła oraz rolnictwa stały okazałe pawilony z tzw. Domem Sztuki, mieszczące tysiące dzieł najwybitniejszych polskich artystów, w czterech głównych działach: architektury, malarstwa, rzeźby i zdobnictwa.

  Katalog wystawy z 1909 roku, niewielkiego formatu, wręcz niepozorne wydawnictwo, ukazał się w 1909 r. jako dodatek do pisma "Architektura - Przegląd Techniczny". Zawiera wykaz prac prezentowanych na wystawie - od nazwisk autorów po tytuły i tematykę dzieł. To zarazem swoisty przewodnik po wystawie.
  Jest tym bardziej cenny, ponieważ okazało się, że do tej pory opisując ekspozycje artystyczne w Domu Sztuki pomijano wiele znamienitych nazwisk twórców. Choćby Vlastimila Hofmana, syna Czecha i Polki, wybitnego malarza symbolistycznego.

  Do naszych czasów zachował się najprawdopodobniej tylko jeden egzemplarz katalogu.
  Przygotowując się do obchodów stulecia wielkiej wystawy, żmudnie poszukiwano tego wydawnictwa. Dotąd bez powodzenia.

  Jak twierdzi rzecznik muzeum Kinga Mieruszyńska, odnaleziony katalog wzbudza wielkie emocje w środowiskach związanych z polską sztuką sprzed stu lat. Muzeum odbiera liczne sygnały z instytucji kultury w całej Polsce o planowanych badaniach naukowych na podstawie tego dokumentu.
  Katarzyna Sucharkiewicz podjęła się już jego naukowego opracowania, zaś w muzeum jest dostępna wersja elektroniczna.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katalog

   grzesczwa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 19

   Katalog można obejrzeć na stronie

   http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=17768&from=&from=metadatasearch&dirids=1〈=pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama