Pątniczy szlak św. Jakuba w Zagłębiu

  Pątniczy szlak św. Jakuba w Zagłębiu

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Zagłębiu powstaje jedyny w naszym województwie odcinek europejskiego szlaku religijnego - Drogi Świętego Jakuba.
  Członkowie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego opracowują szlak średniowiecznej Drogi Świętego Jakuba. Szlak, jeden z najważniejszych w Europie, prowadzi do hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostela.

  Pątnicy pokonują trasę, nocując w niedrogich schroniskach czy parafiach, które można znaleźć w specjalnych folderach i na mapach. Podobnie ma być u nas.

  Członkowie zagłębiowskiego stowarzyszenia są przekonani, że tym sposobem region trafi do europejskich przewodników. Na razie uzyskują zgody właścicieli terenów na ich oznakowanie, a po wakacjach chcą ruszyć już z pracą.

  - Wszyscy, których do tej pory zapytaliśmy, m.in. urzędy gmin czy nadleśnictwa, wyrazili zgodę, a Starostwo Powiatowe zadeklarowało nawet pomoc przy zdobyciu funduszy na ten cel - mówią członkowie Stowarzyszenia.

  Liczą, że uda im się pozyskać pieniądze z różnych źródeł. Urzędnicy też zaczęli starania.

  - Mamy za sobą już pierwsze, nieoficjalne rozmowy z Urzędem Marszałkowskim, do którego chcielibyśmy wystąpić o pomoc w uzyskaniu pieniędzy na oznakowanie tego szlaku, tablice i minifoldery promocyjne. Przygotowujemy wniosek, który chcemy zgłosić na zarządzie powiatu. Jeśli zostanie zaakceptowany, wystąpimy z nim do Urzędu Marszałkowskiego - mówi Janusz Mieduniecki, naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama