W Tychach bez gipsu i wielu dni na szpitalnym łóżku

  W Tychach bez gipsu i wielu dni na szpitalnym łóżku

  Katarzyna Grygierczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Małe nacięcie zamiast ciągnącej się na pół kończyny rany, kilka dni rehabilitacji zamiast kilku tygodni, no i żadnego gipsu - takie korzyści płyną z nabycia przez Szpital Wojewódzki specjalistycznego aparatu rentgenowskiego z ramieniem C.
  - Dawniej, gdy ktoś złamał kość długą, np. ramię, przedramię albo piszczel, konieczne były płyty, śruby, unieruchomienie - opowiada ordynator oddziału urazowo-ortopedycznego Bogusław Musiał. - Teraz wystarczy specjalny gwóźdź śródszpikowy ryglowany. Jednak, by go prawidłowo umieścić w nodze potrzebny jest monitor. A z nowym sprzętem mamy wreszcie możliwość lepszego podglądu podczas operacji, obrotu na różnych płaszczyznach i zapisu obrazu w formie cyfrowej.


  Plusy to przede wszystkim szybkie zrastanie się uszkodzonej kości i wczesna rehabilitacja, bo nie ma konieczności unieruchamiania zewnętrznego. Doktor Musiał twierdzi, że osoba wykonująca pracę umysłową może powrócić do zawodu już po miesiącu od zabiegu, 3 miesiące powinny starczyć komuś, kto pracuje fizycznie. Wbrew pozorom to bardzo szybko, tym bardziej, że szpital można opuścić już po kilku dniach od operacji.

  Ten nowoczesny mobilny aparat spełnia restrykcyjne wymogi UE. Ma mniejszy zasięg promieniowania, posiada licznik dawek napromieniowania, jakie otrzymuje pacjent i płaski ekran. Dzięki niemu można usuwać ciała obce przy minimalnym nacięciu tkanki miękkiej.

  Kosztował prawie 295.000 zł. 85 proc. tej kwoty udało się pokryć z unijnych dotacji.

  - Gdyby nie sprawnie przygotowany wniosek i dofinansowanie, które dzięki niemu zdobyliśmy, nasi lekarze pracowaliby na sprzęcie starej generacji - zachwala Jacek Wojewódka, dyrektor tyskiego szpitala. - To aparat na miarę XXI wieku, każdy szpital powinien mieć taki.

  Na szczęście w województwie śląskim tego rodzaju placówek jest coraz więcej. Pro-fesjonalnymi aparatami rentgenowskimi posługują się już m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu i Szpital Urazowy w Piekarach Śląskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama